Náměstí Republiky teď prochází kompletní rekonstrukcí povrchů. „Jako investor stavby musí město archeologický výzkum zajistit, je to dané zákonem," uvedl místostarosta Ladislav Bárta. Firma, která se práce na výzkumu chopí, je městu prakticky „přidělena" Národním památkovým ústavem. „V tomto případě zákon o zadávání veřejných zakázek neplatí," řekla Dagmar Zvěřinová, starostka Žďáru nad Sázavou.

„Plošné výběrové řízení provedl památkový ústav. Výsledky jsou rozdělené podle území. Na Vysočině působí společnost Pueblo," doplnil Bárta. Radnice má podle Bárty se společností Pueblo dobré zkušenosti už z dřívějška, pracovala ve Žďáře například při úpravách Moučkova domu.

Na archeologickém zkoumání pracuje sedmnáctičlenný tým lidí. Nyní pracují v horní části, dříve také zvané horní rynek. Stával tam soubor budov, takzvaný Špalíček, a na místě byly odkryty pozůstatky celých zdí. Smlouva s archeology ale platí pro výzkum celého náměstí, tedy i „dolního rynku", kde kdysi stával pivovarský dům nebo masné krámy.

Radní by se rádi s vědci domluvili na využití jejich podrobných map. Chtějí ukázat veřejnosti „dvojpohled" na město, graficky vytvořený. „Snažíme se s archeology domluvit a podklady získat. Jejich mapová dokumentace by mohla sloužit jako historický pohled na Žďár promítnutý do současného stavu ortofotomapy," popsal místostarosta Ladislav Bárta.