Strom, který si od odborníků vyžádal ošetření, roste již přes dvě stě let a pamatuje doby, kdy v Jimramově jezdily koňské povozy naložené lnem do místní tírny. Stáří stromu se však již podepsalo na jeho vitalitě i zdravotním stavu. „Když se zadíváte do koruny, tak už od pohledu poznáte, že ten strom není v úplně dobré kondici. Proto jsme tu my, abychom mu pomohli," pravil ještě před výstupem Václav Studený, odborník s mezinárodním certifikátem European Tree Worker Evropský arborista.

Podle něj je ošetření tak starého stromu pro každého arboristu ctí. „Je to pro nás opravdu výjimečná práce. Zvlášť, když víme, jak je ten strom starý. Více než dvě stě let, to je doba, která naše lidské životy přece tak přesahuje," zamyslel se Studený. S pokorou do koruny jimramovské lípy šplhali také jeho kolegové.

Pro naše děti

„Ten mohykán nás ještě všechny přežije. Mám dobrý pocit, když mohu pomoci něčemu, co tady vydrží ještě i pro naše děti," řekl stromolezec Jan Truchlý. Podle něj by měli mít lidé větší povědomí o tom, jak nutné je pečovat o vzrostlé stromy.

Jimramovská lípa získala od odborníků cílené ošetření v podobě zkrácení koruny. „Bylo potřeba stromu snížit těžiště, koruna by měla být o zhruba deset procent nižší, to je asi o tři až čtyři metry," konstatoval vedoucí týmu Studený.

Experti měli rovněž za úkol odstranit ze stromu všechny suché nebo jinak neperspektivní či nemocné větve. Tím strom nejen odlehčili, ale zároveň se snížilo riziko pádu větví při extrémním počasí.

„Ošetření si zkrátka kladlo za cíl, abychom stromu prodloužili život a zároveň aby byl bezpečný pro své okolí," dodal Studený. Jeho tým při práci používal šedesátimetrová lana, speciálně upravené stromolezecké vybavení a motorové i ruční pilky.

Ošetření jimramovské lípy se uskutečnilo v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek, na kterém spolupracuje Nadace Partnerství se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Mendelovou univerzitou v Brně.

V rámci projektu všechny přihlášené stromy získávají posouzení zdravotního stavu a doporučení pro další postup. Vybrané stromy pak obdrží ukázkové ošetření od arboristů s certifikátem European Tree Worker.