Dlážděné chodníky mají nahradit přírodnější, zřejmě štěrkové, stezky.

Radnice původně naplánovala mnohem velkolepější, přibližně třímilionový projekt. Radní ale nakonec uznali, že plány musejí být skromnější. „Budeme muset přistoupit ke kompromisu,“ říká starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

„Domnívám se, že nebudeme v arboretu potřebovat zámkovou dlažbu. Spíše půjdeme do levnější varianty. Nicméně základem je odkup pozemku a výstavba opěrné zdi. K tomu pak budeme muset připočítat částku na terénní úpravy a na nezbytně nutné zahradní úpravy,“ dodala.

A jak to vidí včelaři? „Nám stávající stav zatím nevadí, po něčem velkolepém jsme nikdy netoužili,“ odpovídá jejich předseda Jiří Zavřel. „V tuto chvíli nám jde o to, aby tam mohl fungovat včelařský kroužek. V létě jsme včely odvezli, ale na zimu je zase vracíme. Děti tam chodí a raději je učíme názorně venku u včelínů, než abychom jim v nějaké místnosti jen něco vykládali," dodal.

Včelaři také zahájili tradiční Včelařskou výstavu, která má už několikaletou tradici a je mezi místními velmi oblíbená. Novinkou letošní výstavy je například medový burčák. Expozice bude otevřena až do 17. listopadu.

Helena Zelená Křížová