I tak může vypadat písemná stížnost, která doputuje do některé z radnic na Žďársku. Jenže co s ní, když se její autor vědomě nepodepsal? Bez podpisu nespokojence problém oficiální cestou řešit nelze. A to ani nějaký podstatně závažnější.

„Když nemáme komu vysvětlit, že některé věci ovlivnit nemůžeme, neuděláme to. Takové dopisy pak automaticky skončí v koši, a proto je naprosto zbytečné si tímto způsobem stěžovat,“ informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

„Například když se někomu nelíbí, že jeho soused má na svém domě červenou fasádu, která podle názoru stěžovatele nezapadá do celkového rázu ulice. S tím my ale nic neuděláme,“ vysvětlil starosta. „Něco jiného však je, když nepodepsaný dopis upozorňuje na nějaké možné ohrožení. Třeba na nalomenou větev nebo na střechu, ze které na chodník opadávají tašky. To pak řešíme neprodleně a jméno stěžovatele je v takovém případě nepodstatné,“ doplnil Karel Pačiska.

V odpadkovém koši spočinou nepodepsané dopisy i v bítešském úřadu. Naštěstí jich podle tamního starosty není moc. „Tak dva nebo tři ročně, víc jich asi nebude,“ odhadl starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa. Anonymy likvidují i ve Velkém Meziříčí.

Nepodepsaných stížností výrazně ubylo ve žďárském městském úřadu. „Každý může svůj názor ventilovat při setkáních s vedením města,“ upozornila místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Schránku na postřehy obyvatel mají v novoměstském úřadu. Zatím ale prázdnou. „Za tři roky jsem se setkala jenom se dvěma anonymními upozorněními. Na základě jednoho jsme udělali opatření, jednalo se tehdy o zneužívání internetu,“ uvedla starostka Zdeňka Marková.