Když Anna Veselá poprvé zakřičela na svět, čekali Češi pořád na svůj vlastní stát. Dnes už ho mají a paní Anna už léta mluví dost potichu. Spíš poslouchá a upoutána na lůžko tráví posledních šest roků v domově seniorů v Moravci. Ale ve čtvrtek měla veselo. K narozeninám jí přišel s kytkou poblahopřát i Miloš Zeman. „Spala jste, že? Spánek je ten nejkrásnější dar, co člověk má," řekl kandidát na českého prezidenta.

Anna Veselá je moraveckou patriotkou. „Babička tu bydlela snad celý život. Její rodina se sem po válce přistěhovala z Rakouska," vzpomněl příbuzný Josef Mička ze Žďáru. „Babička je moc hodná žena. Celý život hospodařila v zemědělství a samozřejmě i v domácnosti a nikdy si na nic nestěžovala. Ani dnes ne, přestože už jí zdraví nedovolí chodit a má problémy se sluchem i se zrakem. Na druhou stranu ale zatím pořád jí, mluví a hlavně vnímá, co se kolem ní děje," říká Mička.

K dobru přidává jednu vtipnou vzpomínku z loňska, kdy měla paní Anna slavit kulatiny. „Jenže asi tak čtvrt roku před tím najednou přestala mluvit. Když teda měla narozeniny, tak jí říkáme: babi, dneska máš sto. Nic. Pak na ni zkoušeli mluvit i jiní, zase nic. Tak já pak povídám: babi dneska máš sto let viď. Tak to by ti mohli dát zelenou, žejo? A ona najednou: To jo! A od té doby zas komunikuje," usmál se Josef Mička. Dnes si prý Anna Veselá ráda s vnoučaty zazpívá „Andulko Šafářová"…

A ta dlouhověkost? Ta je u Anny Veselé nejspíš dána rodinou genetikou. Její bratři i otec umřeli až po devadesátce. Ale možná i dobrou moraveckou vodou. Do druhé světové války totiž v této malé obci bývaly lázně.