První živé setkání žďárských ornitologů s velkým bílým opeřencem s kroužkem, na němž byla vyryta písmena a čísla BX 182 50, bylo, alespoň pro čápici, poněkud stresující. „Po těžké průtrži mračen nebyla schopná letu a musela přistát na zámeckém nádvoří. Tamní zaměstnanci nás zavolali a my jsme ji odchytili, přečetli jsme si její kroužek, usušili ji a opět jsme ji vypustili," popsal ornitolog.

Stejný kroužek odečetli ornitologové znovu 7. dubna 2014. Tehdy zahnízdila čápice v Novém Městě na Moravě. Ani tento rok nebyl pro ni právě nejpříjemnější. „Novoměstským čápům se tehdy podařilo vyvést pouze jedno mládě a to nakonec bylo 20. července silným větrem shozeno z hnízda. Převezli jsme jej do záchranné stanice Pasíčka, kde se jej podařilo vyléčit a nakonec bylo vypuštěno zpět do přírody," popsal příběh se šťastným koncem Jaromír Čejka.

Následující rok 2015 se stal pro sledovanou čápici téměř osudným.

„Čapí samec přilétl na hnízdo do Nového Města 17. dubna a samice o den později. Dvanáct dní nato byla spatřena u Cihelského rybníka, jak se tam prochází. Pozorovatelé si tehdy poprvé všimli, že má něco s nohou. Domnívali se, že ji má zlomenou. Čápice se velmi obtížně pohybovala, takže se ji pokusili odchytit. To se ale nezdařilo," řekl Jaromír Čejka.

K ornitologům se v průběhu května dostávala řada dalších zpráv o čápici s poraněnou nohou. Její stav se nadále zhoršoval, čím dál méně létala a setkání s lidmi byla tím pádem častější. 12. června kontaktovala ornitologa rodina Štorkova z Nového Města na Moravě. „Volali, že se jim čápice s oteklou nohou prochází po zahrádce. Podařilo se jí sice odlétnout, ale vzápětí musela znovu dosednou na zem na křižovatce ulic Veslařská a Dukelská. Tam se ji podařilo Štorkovým odchytit," sdělil Jaromír Čejka.

Po přečtení kroužku bylo ornitologům okamžitě jasné, o koho jde. Čápice byla neprodleně převezena do Záchranné stanice pro hendikepované živočichy Pavlov.

„V Pavlově musela zůstat déle než měsíc. Nakonec se ji podařilo vyléčit a byla slavnostně vypuštěna 26. července. Protože v ten den měla svátek Anita, dostala čápice toto jméno. Jen mě trochu mrzelo, že šéf záchranné stanice nedovolil, abychom jí opět nasadili kroužek, který jí musel být kvůli poranění odstraněn. Ale i bez něj je Anita snadno rozpoznatelná, kloub na noze má dodnes zvětšený, zdeformovaný," podotkl ornitolog. Hned následující den po vypuštění se Anita vrátila na novoměstské hnízdo, odkud pak 20. srpna odlétla na jih.

Čapí příbytek v Novém Městě na Moravě zůstával v letošním roce poměrně dlouho opuštěný. Až 29. dubna přiletěl samec. Jeho družka se ale ještě po nějakou dobu neobjevovala.

„Čápice se vrátila až 9. května. 25. května už seděla na snůšce tří vajec. 29. června jsme na hnízdě okroužkovali tři mláďata. Tehdy jsme zjistili, že se nám opět vrátila naše Anita, která má stále na noze povislou kůži nad i pod patním kloubem a přetrvávající mírný otok," potvrdil opětovný návrat nejsledovanější čápice ornitolog Jaromír Čejka.

Letošní rok byl pro Anitu opravdu šťastný, neboť se podařilo jí a jejímu druhovi vyvést tři zdravá mláďata. „Naposledy byli oba dospělí čápi i jejich potomci v Novém městě na Moravě viděni 28. srpna, kdy společně kroužili nad hnízdištěm. Pak postupně odlétli. Nejprve oba dospělí jedinci, po nich mláďata. Snad se nám Anita zase příští rok vrátí," zadoufal ornitolog.