VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anitu sledují ornitologové už devět let

Žďárské vrchy - Čápice Anita, nejdéle a nejčastěji pozorovaný ptačí návštěvník Žďárských vrchů, vyvedla letos tři mláďata. Rodinka se už vydala na podzimní pouť do teplých krajin. „Naše nejsledovanější čápice byla okroužkována 9. července 2007 v Žichovicích v okrese Klatovy. To je první informace o ní, tehdy dostala kroužek BX 182 50. Ve Žďárských vrších jsme se s ní poprvé setkali o šest let později, konkrétně 25. června 2013. Tehdy hnízdila na zámeckém komíně ve Žďáře nad Sázavou," informoval ornitolog Jaromír Čejka.

14.9.2016
SDÍLEJ:

Čápice Anita byla vloni po měsíčním léčení slavnostně vypuštěna do volné přírody.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

První živé setkání žďárských ornitologů s velkým bílým opeřencem s kroužkem, na němž byla vyryta písmena a čísla BX 182 50, bylo, alespoň pro čápici, poněkud stresující. „Po těžké průtrži mračen nebyla schopná letu a musela přistát na zámeckém nádvoří. Tamní zaměstnanci nás zavolali a my jsme ji odchytili, přečetli jsme si její kroužek, usušili ji a opět jsme ji vypustili," popsal ornitolog.

Stejný kroužek odečetli ornitologové znovu 7. dubna 2014. Tehdy zahnízdila čápice v Novém Městě na Moravě. Ani tento rok nebyl pro ni právě nejpříjemnější. „Novoměstským čápům se tehdy podařilo vyvést pouze jedno mládě a to nakonec bylo 20. července silným větrem shozeno z hnízda. Převezli jsme jej do záchranné stanice Pasíčka, kde se jej podařilo vyléčit a nakonec bylo vypuštěno zpět do přírody," popsal příběh se šťastným koncem Jaromír Čejka.

Následující rok 2015 se stal pro sledovanou čápici téměř osudným.

„Čapí samec přilétl na hnízdo do Nového Města 17. dubna a samice o den později. Dvanáct dní nato byla spatřena u Cihelského rybníka, jak se tam prochází. Pozorovatelé si tehdy poprvé všimli, že má něco s nohou. Domnívali se, že ji má zlomenou. Čápice se velmi obtížně pohybovala, takže se ji pokusili odchytit. To se ale nezdařilo," řekl Jaromír Čejka.

K ornitologům se v průběhu května dostávala řada dalších zpráv o čápici s poraněnou nohou. Její stav se nadále zhoršoval, čím dál méně létala a setkání s lidmi byla tím pádem častější. 12. června kontaktovala ornitologa rodina Štorkova z Nového Města na Moravě. „Volali, že se jim čápice s oteklou nohou prochází po zahrádce. Podařilo se jí sice odlétnout, ale vzápětí musela znovu dosednou na zem na křižovatce ulic Veslařská a Dukelská. Tam se ji podařilo Štorkovým odchytit," sdělil Jaromír Čejka.

Po přečtení kroužku bylo ornitologům okamžitě jasné, o koho jde. Čápice byla neprodleně převezena do Záchranné stanice pro hendikepované živočichy Pavlov.

„V Pavlově musela zůstat déle než měsíc. Nakonec se ji podařilo vyléčit a byla slavnostně vypuštěna 26. července. Protože v ten den měla svátek Anita, dostala čápice toto jméno. Jen mě trochu mrzelo, že šéf záchranné stanice nedovolil, abychom jí opět nasadili kroužek, který jí musel být kvůli poranění odstraněn. Ale i bez něj je Anita snadno rozpoznatelná, kloub na noze má dodnes zvětšený, zdeformovaný," podotkl ornitolog. Hned následující den po vypuštění se Anita vrátila na novoměstské hnízdo, odkud pak 20. srpna odlétla na jih.

Čapí příbytek v Novém Městě na Moravě zůstával v letošním roce poměrně dlouho opuštěný. Až 29. dubna přiletěl samec. Jeho družka se ale ještě po nějakou dobu neobjevovala.

„Čápice se vrátila až 9. května. 25. května už seděla na snůšce tří vajec. 29. června jsme na hnízdě okroužkovali tři mláďata. Tehdy jsme zjistili, že se nám opět vrátila naše Anita, která má stále na noze povislou kůži nad i pod patním kloubem a přetrvávající mírný otok," potvrdil opětovný návrat nejsledovanější čápice ornitolog Jaromír Čejka.

Letošní rok byl pro Anitu opravdu šťastný, neboť se podařilo jí a jejímu druhovi vyvést tři zdravá mláďata. „Naposledy byli oba dospělí čápi i jejich potomci v Novém městě na Moravě viděni 28. srpna, kdy společně kroužili nad hnízdištěm. Pak postupně odlétli. Nejprve oba dospělí jedinci, po nich mláďata. Snad se nám Anita zase příští rok vrátí," zadoufal ornitolog.

Autor: Helena Zelená Křížová

14.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení