„Chceme požádat o konzultaci úřad regionální rady, abychom zjistili, kde má náš projekt slabinu. Záměrně jsme požádali o peníze na jeden velký projekt, ale nevyplatilo se nám to,“ uvedla starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

„Nechápu to. Byly to jediné peníze na velké projekty, a proto mě překvapuje, kolik z nich bylo „rozdrobeno“ do malých,“ vyjádřila se Marková.

Více než polovina prostředků přerozdělených z unijních zdrojů šla do školství. „Ale to je snad věc státu, a nikoliv Evropské unie,“ myslí si starostka Marková.

S výstavbou regeneračního centra však Novoměstští počítají i nadále. Hodlají přitom využít další dotační tituly, protože ideu centra za tři sta milionů korun zavrhnout nechtějí.

„Nabídla se nám banka, která by byla ochotna poskytnout úvěr na celou stavbu. I když by to byla investice do budoucnosti, přece jenom nechceme město zadlužit na řadu dalších let,“ poznamenala starostka.

Podle prvních odhadů mohlo být novoměstské multifunkční regenerační centrum s bazénem dostavěno zhruba v první polovině roku 2011. „Tento termím se nyní minimálně o rok posune,“ dodává Zdeňka Marková.

Evropské dotace posbírali v Bystřici

Evropskou dotaci nezískali ani Žďárští na stavbu venkovního koupaliště u Pilské nádrže za zhruba sto milionů korun. Chtějí proto zkusit štěstí v podzimním kole.

„Je to naše jediná šance, odjinud peníze získat nemůžeme,“ prohlašuje žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová. Štěstí měli naopak v Bystřici nad Pernštejnem. Tam dostali nejenom čtyřicet osm milionů korun na rekonstrukci Masarykova náměstí, ale i dalších téměř dvacet milionů na výstavbu krytého zimního stadionu.

„Náměstí, jehož přestavba vyjde na více než osmdesát milionů korun, přijde na řadu už na jaře příštího roku,“ sděluje bystřický místostarosta Josef Vojta.

U stadionu je celková předpokládaná cena asi třicet milionů. „Ale v tomto případě hodláme požádat o spoluúčast také kraj Vysočina,“ upřesňuje místostarosta Josef Vojta.