Podlehla jim i nyní již osmnáctiletá Aneta z Novoměstska. Ta za poslední čtyři roky „stihla“ tři pobyty na jednotce intenzivní péče a dva v psychiatrické léčebně. Diagnóza – mentální anorexie.

„Když se dnes podívám na fotky, tak ve třinácti jsem vypadala jako normální holka. Chtěla jsem ale být jako modelky v časopisech, tak jsem se pustila do diety. Všechny holky ve třídě to dělaly,“ popsala. „A navíc táta mi občas říkal, že mi nějak roste zadek,“ dodala Aneta.

Zvracela do pytlíku

Někdy stačí nevhodně zvolená poznámka; pubertální slečny jsou zvýšeně citlivé. Dieta v Anetině pojetí znamenala rohlík, jogurt a jablko denně. Občas ani to ne. Kila letěla dolů a když si rodiče všimli, že se jejich holčička vyhýbá společnému stolování a oblečení na ní visí, zasáhli.

„Hlídali mě, abych jedla, ale stejně jsem to pak všechno tajně vyzvracela do pytlíku a ten hodila do popelnice. Třeba když jsem šla s odpadky nebo do sklepa pro brambory,“ popsala Aneta praktiky, kterými čelila těm, kteří nechtěli, aby byla krásná.

A byla nakonec „krásná“ tak, že zkolabovala a skončila v nemocnici na kapačkách. Při 175 centimetrech vážila pouhých 39 kilogramů. Kolaps spojený s následnou hospitalizací si pak zopakovala ještě dvakrát.

Tenhle příběh není ojedinělý. Podle slov lékařů podobně dopadnou stovky mladých děvčat. Některým z těch, které se staly otroky diet a připadají si tlusté i když z nich trčí kosti, se už do normálu nepodaří vrátit. A jiné zase za svoji posedlost, která se změnila v závažnou psychickou poruchu, dokonce zaplatí životem. Dá se tomu předejít?

„Rodiče by měli v každém případě svoje děti v tomhle odhledu sledovat a pokud mají dojem, že by něco nemuselo být v pořádku, nestydět se požádat o radu odborníky,“ uvedla žďárská dětská lékařka Marie Košťálová.

„Na problém spojený s mentální anorexií nebo naopak bulímií se dá přijít i při pravidelných preventivních prohlídkách, kdy děti vážíme. A případně si je zveme k dalšímu pravidelnému převažování. To vyžaduje spolupráci s rodiči, protože když zjistíme, že děvče dále nezdravě hubne, je nutné se obrátit i na psychologa či psychiatra. Postižení ten problém sami rozhodně nezvládnou,“ dodala Košťálová.