Současným domovem společnosti Alpa je Vysočina, sídlo má ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Nebývalo tomu tak vždy. Živnostník a drogista Josef Veselý firmu založil už v roce 1913 ještě za Rakouska-Uherska, a to v Brně.

Kateřina Navrátilová, která je v Alpě referentkou obchodního úseku, vysvětluje, že počet prodaných lahviček šel brzy po založení do milionů. „Zájem o Alpu byl také v cizině. Užíval ji dokonce i prezident Tomáš Garrigue Masaryk,“ popisuje. A dále přibližuje minulost i současnou výrobu.

Firma nyní nabízí hned několik produktů. Jsou mezi nimi přípravky na kosmetiku pro děti i dospělé, repelenty, ústní hygienu nebo dezinfekční prostředky. Výrobní areál ve Velkém Meziříčí vyrábí více než sto čtyřicet produktů. Přesto číslem jedna zůstává francovka.

Ročně z firmy putuje přes pět milionů lahviček s ikonickou čtyřcípou žlutou hvězdou. Za ní stojí akademický malíř a reklamní grafik Lee Heilbrunn. Do roku 1930 zdobila lahvičku Alpa zelená etiketa s vodní vílou.

close Alpa ve Velkém Meziříčí info Zdroj: se svolením Kateřiny Navrátilové zoom_in Alpa ve Velkém Meziříčí

Ačkoli je značka více než sto let stará a má za sebou stěhování, znárodnění i privatizaci, Navrátilová ujišťuje, že firma stále ctí původní recepturu. „Obsahuje šedesátiprocentní líh, mentol, rostlinné výtažky a kompozice,“ prozrazuje část ingrediencí a ujišťuje, že se střežené tajemství nezměnilo. „Jen dnes už nevyrábí v malé dílně, ale v moderním areálu,“ komentuje proces výroby ve Velkém Meziříčí.

Nic z toho by ovšem nevzniklo, nebýt napoleonských válek. Navrátilová osvětluje, jak s Alpou francouzský vojevůdce souvisí.

„Když v roce 1805 zůstaly po Napoleonových vojácích ve Vídni sudy s francouzským koňakem, Rakušané si s nimi zpočátku nevěděli rady. Koňak jim nechutnal. Využili ho ale v kombinaci s extraktem bylin jako masážní elixír. Zrodila se tak francovka, která se koncem devatenáctého století začala vyrábět přímým rozpouštěním bylin v alkoholu,“ připomíná minulost, která o sto let později ovlivnila i zakladatele firmy Josefa Veselého. Ten výrobní proces pozměnil a přidal jiné byliny a mentol. I proto areál v Meziříčí specificky voní.

Alpa

  • 1913: Začátek výroby a registrace ochranné známky Alpa
  • 1930: Vznik modré etikety se žlutou čtyřcípou hvězdou
  • 1948: Výroba přestěhována do Velkého Meziříčí
  • Zakladatelem je Josef Veselý
  • Firma vyrábí více než sto čtyřicet produktů
  • Nejznámější je francovka
  • Ročně z Meziříčí putuje přes pět milionů lahviček

Za dlouhá léta se na Alpu navázaly takzvané babské rady. Ačkoli bývají dobře míněné, ne vždy jsou doporučení pravdivá a potvrzená. Patří mezi ně kupříkladu rada, že když se límec košile před nošením potře Alpou, tak se nezašpiní, nebo že se má nalít do boty, pokud tlačí. „Podobně nebyla zamýšlená proti žaludečním nevolnostem, ani jako ochrana proti klíšťatům a dezinfekce,“ upozorňuje Navrátilová. Oficiální využití náplně lahviček je totiž jiné a osvědčené. „Pomáhá od bolesti kloubů, ulevuje unaveným svalům. Její vůně uklidňuje,“ radí odbornice, k čemu se výrobek z Vysočiny skutečně hodí.