Změna ale nikdy neprošla zastupitelstvem a Žďárští o jejím zavedení neuvažují ani nyní. Lidí, kteří si dopřávají lihoviny na ulici prý v okresním městě postupem let spíše ubylo. „V minulosti jsme se zabývali myšlenkou vytvoření určitých zón, kde by se alkohol konzumovat na veřejnosti nesměl. Mluvilo se tehdy hlavně o náměstí Republiky,“ připomněla žďárská mí〜stostarostka Dagmar Zvěřinová. Podle ní by ale bylo vytvoření takové vyhlášky komplikované – musely by se například řešit výjimky pro dobu, kdy se v centru města konají trhy nebo další akce.

Jako nutné teď nevidí zavedení alkoholového omezení ani žďárští strážníci. „Situace se uklidnila hlavně poté, co bylo v horní části žďárského náměstí vybudováno parkoviště. Zmizely odtud lavičky, na kterých dříve poměrně často mladí lidé sedávali a popíjeli,“ uvedl Martin Kunc, vedoucí žďárských městských policistů.

V jádru města tak zbylo pouze pár možností k posezení na dolní části náměstí Republiky a tu strážníci mají pod kontrolou. Hodně jim v tom pomáhá i kamerový systém, jehož body monitorují právě ty lokality, které jsou podle jejich dlouhodobých zkušeností nejrizikovější.

Přelévání do plastu

Pro zavedení omezení konzumace alkoholu na veřejnosti formou vyhlášky nejsou ani Deníkem oslovení žďárští zastupitelé. „Podle mě by toto opatření nic neřešilo, lidé by jej stejně porušovali. Ačkoliv jsem sám členem komise pro prevenci sociálně patologických jevů, nejsem naopak příznivcem vyhlášek za každou cenu,“ nechal se slyšet člen žďárského zastupitelstva Jaroslav Ptáček (ODS). O tom, že by si lidé stejně našli cestu, jak si lihoviny dopřát i ve vyhláškou zakázané zóně je přesvědčen také Jaroslav Miklík (KSČM).

„Přelili by si alkohol do plastových lahví a nikdo by nepoznal, že pijí například rum,“ uvedl žďárský zastupitel. Konzumace alkoholu na veřejnosti se podle něj neodvíjí ani tolik od městské vyhlášky, ale spíše od přístupu jednotlivých osob. „Normální lidé to dělat nebudou,“ dodal Jaroslav Miklík.