VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Absence sněhu komplikuje myslivcům sčítání zvěře

Žďársko – V sobotu se letos podruhé vypraví myslivci do terénu ke sčítání zvěře po zimě. Problémem zůstává absence sněhu, protože myslivci se nejčastěji řídí podle stop zvěře na sněhové pokrývce.

6.3.2014
SDÍLEJ:

Srna. Ilustrační fotoFoto: VLP: Antoním Hříbal

„Letos je to horší. Nejsou stopy ve sněhu a myslivci se musejí orientovat podle toho, jak zvěř chodí ke krmelcům. I přes mírnou zimu se přikrmuje, takže myslivci, kteří chodí ke krmelcům, počty zvěře dost přesně odhadnou," informoval jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Oldřich Sedlář. V jeho honitbách se sčítání zvěře týká především srnčí a zajíců. „Se zajíci bude letos sčítání spíše o odhadu," předpokládá Sedlář s odkazem na skutečnost, že praktické sčítání je v aktuálních klimatických podmínkách odkázáno na sledování pobytových stop – trusu, případně otisků stop v blátě, anebo na tradiční vizuální pozorování zvěře na pastvě a na přikrmovacích místech.

Uživatelé honiteb jsou povinni provést v termínu stanoveném krajským úřadem sčítání zvěře a výsledky oznámit příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. „Výsledky sčítání slouží uživatelům honiteb jako podklad při tvorbě plánu mysliveckého hospodaření, dále jsou údaje podkladem pro zpracování statistických výkazů o počtech jednotlivých druhů zvěře v rámci kraje a následně pro území celé republiky," uvedl krajský radní pro oblast zemědělství Zdeněk Chlád.

Ze statistiky například vyplývá, že v roce 2012 bylo v kraji, kde se sčítá zvěř v 506 volných honitbách a 16 oborách, uloveno 13 824 kusů prasete divokého, za celou ČR to bylo 185 381 kusů. V obou případech jde o rekordní výši, která svědčí o vysokých stavech černé zvěře i o snaze uživatelů honiteb ji redukovat, protože působí značné škody především na zemědělských plodinách.

Letošní zima zvěř nevyčerpala tolik, jako tuhé mrazy a závěje. „Je zřejmé, že díky letošnímu nezvykle teplému počasí je zvěř v podstatně lepším stavu než v loňském předjaří. Tehdy zvířata doplatila na výkyvy počasí. Ty se podepsaly především na počtu divokých prasat, jejichž mláďata popadala – uhynula," připomněl krajský radní Zdeněk Chlád.

Zvěř sice nemrzla, ale myslivci se obávají, že by se mohly rozšířit choroby. „Nemocný kus běžnou zimu nepřežije, zatímco mírnou ano a může nemoc šířit dál," poznamenal Sedlář. Dodal, že zimu s jarními teplotami dobře překonávají i hlodavci, kteří některé choroby přenášejí.

Autor: Lenka Mašová

6.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kalendář Moje Baliny je dílem Hany Brablecové.
14

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Ilustrační foto.

Muž poškodil při bagrování plynovod

Labuť velká z Kamenného rybníka nemůže vzlétnout

Žďár nad Sázavou – Ochranáři sledují labuť velkou, která se zdržuje u Kamenného rybníka ve Žďáře nad Sázavou. Pták nemůže vzlétnout a lidé jim často volají, že je labuť přimrzlá k ledu.

Česko si ve středu zazpívá koledy. Připojí se i obce na Žďársku

Žďársko – Už ve středu se celá Česká republika rozezní společným zpěvem vánočních melodií. Do akce Česko zpívá koledy, kterou již tradičně organizuje Deník Vltava Labe Media společně s Českým rozhlasem, se zapojila i některá města a obce na Žďársku.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ v Nížkově.

Žďársko - Ve středu 13. prosince pokračuje ve Žďárském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT