VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Žďársko

10.3.2018

VIDEO: Na správnou zabijačku se musí nakoupit spousta „náhradních dílů“

Bory – Tradiční zabijačka, která bývala v zimním období nedílnou součástí života na českém i moravském venkově, už takřka vymizela. V Borech na Žďársku tuto tradici drží už deset let nad vodou místní sportovci.

10.3.2018

Obce z Kraví hory se mohou k průzkumům vyjádřit do úterý

Žďársko – Už jen několik dnů zbývá k tomu, aby starostové dotčených obcí v lokalitě Kraví hora na Bystřicku, která je jedním z vytipovaných míst pro podzemní úložiště jaderného odpadu, zareagovali na dopis ministerstva životního prostředí.

10.3.2018

Jak jsme žili v Československu - Moravská Svratka

Moravská Svratka /SERIÁL - JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Řeka Svratka tekoucí přes stejnojmenné městečko jej historicky dělila na část českou a moravskou. 

10.3.2018

OBRAZEM: Novoměstští se pokusí o záchranu vánočního stromu

Nové Město na Moravě – Zachránit vánoční strom na Vratislavově náměstí se pokouší Nové Město na Moravě. Smrk pichlavý rostoucí v centru města už šest desítek let je pravidelně sledován, a místní lidé jsou znepokojení jeho postupným chřadnutím.

9.3.2018

OBRAZEM: Ve Žďáře mizí stromy a keře, nahradí je nová výsadba

Žďár nad Sázavou – V okolí hřbitova v Jamské ulici, Horního rybníka, hřbitova v Horní ulici, čtvrti Vodojem a podél chodníku u firmy Žďas se nyní mohou lidé setkat s pracovníky odborné firmy, kteří kácí stromy a keře v rámci revitalizace veřejné zeleně. Žďárská radnice proto upozorňuje obyvatele, aby se po dobu provádění prací v daných místech pohybovali opatrně a dbali na svou bezpečnost.

9.3.2018

Sjezdovky hlásí stále dobré podmínky, lyžování už ale tolik netáhne

Žďársko – I navzdory razantnímu oteplení zůstává o víkendu většina sjezdovek na Žďársku v provozu. A i přesto, že podmínky jsou podle provozovatelů skiareálů stále velmi dobré, lyžaře už řádění na svahu v posledních dnech tolik netáhne.

9.3.2018

Inspekce udělila pokutu za chybějící zkoušky v prodejnách masa na Vysočině

Vysočina – Pokutu ve výši 120 tisíc korun za neprovádění zkoušek těsnosti chladicích zařízení na prodejnách masa a uzenin Procházka dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost PMU CZ, která sídlí v Roudnici na Labem. Pokutu udělila inspekce za nedostatky, které byly zjištěny ve firemních prodejnách na Vysočině, konkrétně ve Žďáru nad Sázavou, Třebíči, Humpolci a v Ledči nad Sázavou.

9.3.2018

Upraví tratě pro in-line sporty

Nové Město na Moravě – Další významnou finanční injekcí přispělo do oblasti sportu Nové Město na Moravě.

9.3.2018

V Meziříčí zahajují jarní úklid města

Velké Meziříčí – Pravidelný jarní úklid města odstartuje v sobotu 10. března ve Velkém Meziříčí. Technické služby budou brázdit ulice vždy v době od šesti ráno do druhé hodiny odpolední.

9.3.2018

V krajině Žďárska chybějí místa pro novou výsadbu stromů

Žďársko – Najít v současné krajině místo, kde by bylo možné vysadit nové stromy a keře? Podle Sdružení Krajina, spolku z Počítek na Žďársku, jenž kromě jiných aktivit na ochranu přírody provádí i výsadbu nových dřevin, je to skutečně nelehký úkol.

8.3.2018

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme Moravskou Svratku

Žďársko – V pátek 9. března pokračuje v tištěném Žďárském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu.

8.3.2018

K singletrackům přibudou pumptracky

Nové Město na Moravě – Další novinku vedoucí k zatraktivnění sportovního areálu Vysočina Arena připravuje novoměstská radnice. K singletrackům letos přibudou pumptracky.

8.3.2018

Šestice mladých žen pomáhá během i prodejem triček pro hocha na vozíku

Žďársko – Mezi šestici nejvýznamnějších loňských počinů v sociálně-zdravotní oblasti se v rámci Kraje Vysočina probojoval i projekt šesti mladých žen. Spolek FreeRunHelps, jehož jádro působí v Bobrové na Novoměstsku, byl nominován do krajského klání o Skutek roku 2017.

8.3.2018

Senioři se v budoucnu přestěhují z polikliniky do nového domova

Velká Bíteš – Návrhem studie domova důchodců, který má v budoucnu vzniknout v lokalitě U Stadionu, se aktuálně zabývá bítešská radnice. Dům pro seniory vznikne na pozemcích, které město v loňském roce koupilo.

8.3.2018

Vysočina bude mít v polovině století o padesát tisíc obyvatel méně. A zestárne

Vysočina - Demografické perspektivy Kraje Vysočina do roku 2051 jsou velmi negativní. V příštím dvacetiletí klesne počet obyvatel o desítky tisíc a souběžně vzroste průměrný věk obyvatel kraje. Osud Vysočiny však nebude ničím výjimečný. Podobný vývoj čeká všechny kraje České republiky, pouze s výjimkou Prahy a středních Čech.

7.3.2018

Na Fajtově kopci budou lyžovat v noci

Velké Meziříčí – Netradiční lyžování nachystali pro zájemce ve skiareálu na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí.

6.3.2018

Burza nedostatkem návštěvníků netrpí, kupující se vybavují na jaro

Žďár nad Sázavou – Tradičně velkému zájmu veřejnosti se i letos těší burza dětského oblečení ve žďárském Rodinném centru Srdíčko. Akce odstartovala v úterý v osm hodin ráno a přilákala opět množství nakupujících.

6.3.2018

Školky mají svá tabla! Představíme děti z MŠ ve Světnově

Žďársko - Ve středu 7. března najdete v Žďárském deníku nový seriál Naše školka. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých školek z okresu.

6.3.2018

Kraj postaví v Novém Městě dva domy pro handicapované

Nové Město na Moravě – Další rodinné domy pro handicapované vzniknou v Novém Městě na Moravě. Po Křižanově, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí nebo Kadolci bude i Nové Město místem s chráněným bydlením, které v rámci transformace Domova Kamélie Křižanov zřizuje Kraj Vysočina.

6.3.2018

Sochu svatého poničil vandal i popadané stromy, nyní bojuje v krajské anketě

Vojnův Městec /FOTOGALERIE/ – Socha svatého Jana Nepomuckého, která po celá staletí tvoří dominantu náměstí ve Vojnově Městci na Žďársku, má za sebou pohnutý osud. V minulosti totiž prošla již několika opravami, přičemž ta poslední nyní bojuje v tradiční krajské anketě Zlatá jeřabina. Hlasování o nejlepší loňský počin v péči o kulturní dědictví na Vysočině končí k poslednímu březnu 2018.

6.3.2018

Nemocnice s Medinem připravují pochod i den otevřených dveří

Nové Město na Moravě – Pochod srdcem Vysočiny, který se uskuteční v sobotu 19. května, aktuálně připravuje novoměstská nemocnice s firmou Medin jako jednu z akcí spojených s letošním 80. výročím zahájení výstavby novoměstské nemocnice.

6.3.2018

Žďár zvažuje odkup akcií Sattu, které chtějí ostatní akcionáři prodat

Žďár nad Sázavou – Odkoupit akcie společnosti Satt, které chtějí zbývající tři akcionáři prodat, plánuje žďárská radnice.

6.3.2018

Poplatek za psa lze uhradit i kartou

Žďár nad Sázavou – Na uhrazení místních poplatků musejí nyní myslet majitelé psů ze Žďáru nad Sázavou. Částku je totiž třeba zaplatit do konce letošního března. Lidé si mohou zvolit, zda platbu provedou hotově, nebo platební kartou v pokladně městského úřadu. Bezhotovostní převod je třeba provádět pod přiděleným variabilním symbolem na číslo účtu 19-328751/0100.

6.3.2018

K Medlovu jezdívali cvičit a sportovat i Jaroslav Ježek nebo Vítězslav Nezval

Medlov – Krajina okolo rybníka Medlova lákala vždy svou neobvyklou krásou. Husté lesy střídaly louky plné rozkvetlých kopretin a zvonečků, které v zimě pokryla bohatá sněhová nadílka doslova vybízející k zimním radovánkám. A tak není divu, že právě tam vzniklo ve třicátých letech minulého století rekreační zařízení.

5.3.2018

OBRAZEM: Lesík za Městcem ukrývá klenot z ledu

Vojnův Městec - Poslední možnost vidět Vojnoměstecký zamrzlý vodopád v celé jeho kráse mají v těchto dnech vzhledem k avizovanému oteplení obyvatelé městečka i turisté.

5.3.2018

Sýček, který byl součástí každodenního života lidí, z Vysočiny zcela zmizel

Vysočina – Ještě před padesáti lety býval sýček obecný na Vysočině běžným ptačím druhem. Dnes se v této lokalitě nevyskytuje ani jeden. Tato malá sova je nyní na pokraji vyhynutí, i proto jej ornitologové vyhlásili Ptákem roku 2018.

5.3.2018

Sokolovna kulturní památkou nebude

Jimramov – Sokolovna v městysi Jimramově nebude vyhlášena kulturní památkou.

4.3.2018

Na Pernštejně začne zase strašit bílá paní

Žďár nad Sázavou – Pohyb vlakových souprav, ale i ostatních vozidel či lidí v miniaturní krajině Žďárska zasazené do 80. let 20. století a doplněný komentářem průvodce o víkendu sledovali četní malí i velcí návštěvníci Modelového království Žďár.

4.3.2018

Na ledové stěně ve Víru trénují horolezci. V provozu má být i příští týden

Vír- Čtyřicet metrů vysoká ledová stěna pod hrází přehrady ve Víru o víkendu patří sportovcům z Českého horolezeckého svazu. Od pondělí by měla být k dispozici také ostatním v celodenním provozu, aby si ji mohli zájemci pořádně užít.

3.3.2018

Žďárská zdravotnická škola vznikla začátkem 70. let

Žďár nad Sázavou /SERIÁL - JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ – První studentky usedly do lavic zdravotnické školy ve Žďáře ve školním roce 1972-73, do prvního ročníku bylo tehdy přijato 36 žákyň.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT