ODS na Vysočině povede do krajských voleb neokoukaná tvář, šestačtyřicetiletý radní Ota Benc z Přibyslavi, zemanovci (SPOZ) zase vsadili na legendu žďárského hokeje, třiašedesátiletého Bohumila Trávníka. Taková rozhodnutí přinesly víkendové nominační sněmy obou politických stran.

O pozici jedničky ODS stáli na sobotním sněmu ve Stříteži na Jihlavsku vedle Bence ještě Michal Zigl z jihlavského sdružení a Pavel Nevrkla z Třebíče. Ti budou jedničce ve stejném pořadí krýt záda. „Naším úkolem bude představit koncepci ve všech důležitých oblastech a nabídnout lidem přijatelná řešení. A to všechno bez zbytečného hašteření,“ avizoval po svém zvolení do čela kandidátky Benc. Ten věří, že ODS ve volbách získá kolem dvaceti procent voličských hlasů.

Určitým handicapem se straně mohou stát kauzy, se kterými se potýká nejen na celostátní, ale i na regionální úrovni. ODS však věří, že si lidé budou všímat především krajských témat a kauzami se nenechají ovlivnit. „Dotyk aférové politiky bude významný, ovšem voliči si určitě budou vědomi toho, že půjde především o krajská témata,“ dodal Benc.

ODS sází pro krajské volby na neokoukané tváře, které se mají stát živou vodou strany. Lídr předchozích tří období Miloš Vystrčil proto figuruje na čerstvě sestavené kandidátce až na dvanáctém místě.

Zemanovci jednali o podobě kandidátky do krajských voleb včera odpoledne v Rytířsku na Jihlavsku. O pozici jedničky usiloval vedle Bohumila Trávníka také osmatřicetiletý František Hanus z Nového Veselí. „Po vzájemné dohodě jsem vyzval pana Trávníka, aby se stal jedničkou naší kandidátky. Od účastníků sněmu dostal jednoznačnou podporu a  byl zvolený asi osmdesáti procenty hlasů,“ okomentoval volbu Hanus, druhý na kandidátce zemanovců.

Průzkumy dávají zemanovcům na Vysočině největší šanci ze všech regionů v České republice. Silnou podporu totiž mají v Miloši Zemanovi, který se bude chtít v příštím roce ucházet o prezidentský post. „Byla vyhlášena petiční podpisová akce na podporu kandidatury Miloše Zemana, která půjde souběžně s krajskou volební kampaní,“ potvrdil Hanus.

Zemanovci proto chtějí v krajských volbách dosáhnout na zastupitelská křesla. „Máme jedinečnou šanci dosáhnout na křesla v krajském zastupitelstvu. Jakýkoli počet zastupitelů bude úspěchem,“ přiblížil Hanus metu, které chtějí zemanovci na Vysočině ve volbách dosáhnout.

Oficiálně zatím jediným potvrzeným protikandidátem obou nově zvolených lídrů je bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský z Třeště. Toho si do čela kandidátky zvolila už v prosinci loňského roku KDU-ČSL.

Na potvrzení postu volebního lídra na kandidátce ČSSD čeká současný hejtman Jiří Běhounek. Nominační konference ČSSD je na programu 14. dubna. O dva dny dříve bude mít nominační konferenci KSČM.

Během dubna potvrdí kandidátku také TOP 09 se Starosty. Zde se obě strany shodly, že na pozici jedničky pošlou třebíčského starostu Pavla Heřmana.

Kandidovat dále chce také Strana zelených, SNK-EC nebo Suverenita – blok Jany Bobošíkové.

Volby do Senátu

Oba regionální sněmy rozhodovaly i o tom, koho vyšlou do senátních voleb za třebíčský a chrudimský obvod. ODS podpořila na Třebíčsku kandidaturu současného senátora Vítězslava Jonáše a na Chrudimsku bude kandidovat starostka Hlinska Magda Křivanová. SPOZ zatím konkrétní jména, která podpoří v kanidatuře do Senátu, drží v tajnosti.