„Štěstí, že jsem nešla o pár vteřin dříve. To by mi sníh spadl přímo na hlavu,“ lamentovala ve čtvrtek čiperná seniorka Marie Ptáčková. I když sněhu nebylo tolik, šok by asi způsobil.

Stejný zážitek jako ona má v těchto dnech stále více lidí. S pokračujícím sněžením přibývá bílé hmoty na střechách budov. To přináší riziko kolapsu střech, a tím také ohrožení bezpečnosti lidí.

Za zranění odpovídá vlastník

Jako se o komunikace má starat jejich vlastník, i sníh ze střech by měli uklízet majitelé nemovitostí. Jenže zatímco někteří nebezpečí padajícího sněhu podceňují, jiní buď rizikové místo okolo svého domu ohraničí třeba dřevěnými laťkami, nebo si na odklízení sněhu ze střechy pozvou specializovanou firmu.

„V posledních dnech lidé volají čím dál tím více. Sníh odklízíme jak z rodinných domků, tak z firemních budov,“ popsal aktuální situaci Petr Kos, majitel firmy, která se zabývá výškovými pracemi. Odklízecí práce podle něj nejsou nijak závratně drahé a dovolit si je může téměř každý majitel nemovitosti.

„Záleží na tom, jak je střecha členitá, zda majitel chce sníh odklidit z jedné či více stran. Výjezd v průměru vyjde na 1500 až 2000 korun. Za den odklidíme přibližně tři čtyři domy,“ dodal Petr Kos.

Někteří lidé se mylně domnívají, že sněhovou nadílku na střechách odklízí také hasiči. Ti ale zasáhnou pouze v případě, že jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví, popřípadě majetek občanů. „Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem lidí jako například v centrech měst, na školách nebo ve zdravotnických zařízeních,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Varovný Humpolec

Letos 10. února tomu bylo přesně šest let, co se zřítil zimní stadion v Humpolci. Technické služby jako provozovatelé zimního stadionu proto každou novou sněhovou nadílku bedlivě sledují. Aktuálně leží na střeše nového sportovního objektu přibližně třicet centimetrů bílé pokrývky.

„Denně situaci sledujeme a monitorujeme každý nový napadaný sníh. Zatím není důvod se znepokojovat,“ uvedl při vzpomínce na nešťastnou událost z roku 2006 vedoucí technických služeb v Humpolci Jiří Hynek.