Podle odhadu realitních kanceláří, které oslovila ČTK, byl u nabídek v Jihlavě pokles ceny i víc než o desetinu. Podle realitních makléřů je sice o nájemní bydlení pořád zájem, ale obtížněji se hledají solventní nájemníci. Lidé dávají přednost levnějším malým bytům. Pronajmout se ale dají i opravdu luxusní prostory.

Nové činžovní domy se na Vysočině nyní zřejmě nestaví; developeři se snaží byty v novostavbách prodat, aby se jim rychle vrátily vložené peníze. K tomu je prý tlačí i banky.

Podle nabídek na internetu se ve čtyřech největších městech Vysočiny i tak dají nájemní byty sehnat. Výše nájemného je různá. „Hodně záleží na lokalitě i na tom, jestli je to panelový, nebo cihlový dům,“ uvedla Marta Nagyová z jihlavské realitní kanceláře Realitas Partner.

V centru Jihlavy se za třípokojový byt platí měsíčně kolem deseti tisíc korun, tedy bez služeb a energií. Na panelových sídlištích stojí pronájem stejně velkého bytu se zařízením kolem sedmi až osmi tisíc korun. Za jednopokojové byty se v Jihlavě platí zhruba pět tisíc korun měsíčně.

Podle Nagyové se nabídka nájemních bytů zvýšila, stejně jako poptávka, protože hodně lidí nedosáhne na hypotéky pro pořízení vlastního bytu.

Přesto ceny komerčních nájmů v Jihlavě podle jejího odhadu během loňska klesly o deset až patnáct procent. „Lidé si vybírají to levnější a majitelé měli někdy přemrštěné požadavky,“ vysvětlila.

Problémy s kaucí

V Třebíči je největší zájem o dvoupokojové byty. Podle Víta Dvořáka z třebíčské realitní kanceláře Dvořák se u takových loni pronajatých bytů nájemné pohybovalo do tří tisíc korun měsíčně. Zájemci o bydlení v nájmu v Třebíči jsou, ale rychle se střídají. „Výjimečně vydrží nájemce po dobu jednoho roku,“ řekl.

Dostatečná hotovost bývá problém také u zájemců v Havlíčkově Brodě. „Máme nastaveno, že musí mít aspoň na jeden nájem a za dva nájmy kauci. V tu chvíli spousta zájemců odpadá,“ řekl realitní makléř Čeněk Doucha. Ani u malých bytů v tomto městě nechtějí jít většinou majitelé s nabídkou pod čtyři tisíce korun měsíčně. „Ale pokud byt není luxusní nebo nadstandardní, nájem se těžko pohybuje přes šest tisíc korun,“ doplnil Doucha.

Ve Žďáru nad Sázavou poptávka po bydlení v nájmu spíš klesá. Podle informací realitní kanceláře Unis se pronájem dvoupokojového bytu s rozlohou 53 metrů čtverečních bez služeb a energií pohybuje do tří a půl tisíce korun. I v tomto městě se o nájemní bydlení zajímají hlavně lidé ze sociálně slabších skupin.

Od města levněji

Bydlení v soukromí je zřejmě stále nákladnější než v městských bytech s regulovaným nájmem. Jihlava mohla jako jediná z měst v kraji ještě jednostranně regulovaný nájem zvýšit. Nájemníci ve standardních bytech od letošního ledna za metr čtvereční plochy vydají 73,40 koruny. U bytu o rozloze 50 metrů čtverečních tak měsíční platba vychází na 3 670 korun.

Podle nabídky na internetu se u soukromých bytů v Jihlavě měsíční platba za metr čtvereční pohybuje od 80 po více než 160 korun, které se platí za kvalitní byty v centru.

V Třebíči, Žďáru i Havlíčkově Brodě platí lidé v městských bytech s regulovaným nájmem za metr čtvereční 49,50 koruny měsíčně.