Se zhruba třímilionovou investicí váhají často hlavně radnice menších obcí, protože už teď musejí provoz kina dotovat. Od příštího roku prý ale distributoři nebudou nabízet nové filmy v klasických kopiích. Někteří starostové řekli, že v takovém případě není vyloučeno přechodné nebo definitivní uzavření kin. Jiné radnice se na digitalizaci chystají.

„Ta situace je asi taková, že buď bude mít město kino digitalizované, nebo žádné,“ konstatovala Jaromíra Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči.

Podle údajů na internetu bylo digitalizováno jihlavské multikino CineStar a kina v Třebíči, Žďáru nad Sázavou, Pelhřimově, Humpolci, Chotěboři, ale i v Počátkách, kde žije jen přibližně tři tisíce obyvatel. Digitalizace chybí třeba v jihlavském kině Dukla, které patří městu, nemá ji ani kino v Havlíčkově Brodě.

Návštěvnost klasických kin na Vysočině spíš klesá a jejich provoz je podle radnic ztrátový. Oslovení provozovatelé uvedli, že po digitalizaci zájem diváků stoupl, i když podražily vstupenky. Výši vstupného podle nich ovlivňují distributoři, kteří stanovují nejnižší možné ceny vstupenek.

Třebíčské kino Pasáž má digitalizaci od poloviny minulého roku, včetně 3D projekcí. Zlepšila se návštěvnost i tržby. Na 733 filmových představení přilákalo 47 500 diváků. Tržby ze vstupného převýšily 3,6 milionu korun. Tyto výsledky posunuly Pasáž v konkurenci 182 českých kin na 36. místo, o dvě příčky výše než o rok dříve. „Lidé hodně jezdili jinam, protože v Třebíči bylo to kino nekvalitní, teď se nám vrátili,“ podotkla Hanáčková. Ani kino s takovou návštěvností ale není zisková záležitost.

V Humpolci se promítají filmy digitálně od loňského srpna, včetně 3D. „Přišel určitě dvojnásobek lidí,“ řekla Marcela Kubíčková z kulturního centra. Na investici za 4,5 milionu korun přispěl stát 800 tisíci korunami. Vstupné dřív bylo kolem 70 až 90 korun, teď ceny začínají na 80 korunách a jdou až do 150 korun. „To je za premiérové filmy ve 3D kvalitě,“ doplnila Kubíčková.

Někde už bez kina

Město Jihlava už požádalo na digitalizaci o dotaci ze státního fondu pro podporu české kinematografie. Modernizace dvou sálů kina Dukla bude stát asi šest milionů korun; jeden sál by měl mít 3D, uvedl Tomáš Koukal z magistrátního odboru školství. Při rekonstrukci kina před třemi lety se s novou technologií promítání ještě nepočítalo. Loni do kina přišlo 16 tisíc diváků. Vzhledem ke konkurenci multikina to Koukal považuje za úspěch.

V Havlíčkově Brodě provozuje kino společnost Kulturní dům Ostrov, v níž má město podíl. I tam se chystá digitalizace. Jednatel Vladimír Stejskal moc nevěří tomu, že klasické filmové kopie zmizí tak rychle. „Nevidím to tak horké. Těch kin, která ještě modernizace čeká, je pořád hodně,“ zdůvodnil. S návratností investice se podle něj nedá počítat. Ale kino s roční návštěvností do 14 tisíc diváků podle Stejskala pořád patří mezi nejnavštěvovanější aktivity ve městě.

Kino v Třešti loni navštívilo kolem čtyř tisíc diváků. Zájem klesá, ale takový trend je podle starosty Vladislava Hynka i v jiných městech. Radnice na provoz kinosálu ročně doplácí půl milionu korun. Na digitalizaci se snaží sehnat dotaci. „Osobně si nedokážu představit, že bychom v Třešti kino zavřeli,“ podotkl Hynk.

Podle Českého statistického úřadu loni na Vysočině fungovalo 53 kin, mezi nimi 20 letních. Bez kina jsou už teď například města Telč a Jaroměřice nad Rokytnou.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)