VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstvo zastavilo projekt školícího střediska v Rokytně

Rokytno – V objektu zvaném Arche v Rokytně, místní části Nového Města na Moravě, vzdělávací centrum pro státní úředníky nevznikne. Plánujeme ho jinde, zní z Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky.

12.1.2012 1
SDÍLEJ:

Budova v Rokytně byla postavena v roce 1995.Foto: Helena Zelená Křížová

To se ještě vloni o hrubou stavbu bez inženýrských sítí a zázemí zajímalo a chtělo v ní provést, v rámci přizpůsobení novému projektu, rekonstrukci interiérů za přibližně šedesát milionů korun. Do roky chátrající budovy ve správě pobočky Úřadu práce České republiky ve Žďáře nad Sázavou měly být nality i finanční prostředky z Evropské unie. S otevřením se počítalo na konci roku 2013. Nyní je vše jinak.

Jak uvedla Táňa Švrčková, zástupkyně tiskové mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), vedení ministerstva se definitivně rozhodlo tento projekt zastavit. „A to jednak z důvodu technických problémů spojených s dostavbou objektu, tak nalezení vhodnějšího a dostupnějšího areálu v Pardubicích, kde má školení pracovníků úřadů práce dlouhou tradici,“ uvedla Táňa Švrčková.

Bude v Pardubicích

„Objekt v Rokytně se nachází v lokalitě, ve které se až současným prověřováním prokázalo, že součástí stavby by podle nových stavebních předpisů musela být čistička odpadních vod nebo několikakilometrová kanalizační přípojka. Velmi problematické se rovněž jeví získání pozemků pro parkovací plochy, již jsou nezbytné pro dostupnost,“ zdůvodnila dále rozhodnutí MPSV Švrčková.

Plánované vzdělávací středisko v Rokytnu mělo mít kapacitu cirka 60 míst a vlastní ubytovací a stravovací provoz. V letech 2008 – 2009 začaly stavební práce, které byly podle mluvčí plně hrazeny ze státního rozpočtu. „Celkem bylo vyčerpáno pouze 23 750 korun na přípravné práce technického dozoru investora. V září loňského roku byly přípravné práce ukončeny,“ dodala mluvčí MPSV.

„Mělo to být zařízení, do kterého by jezdili zejména noví a stávají zaměstnanci úřadu práce. Účastnili by se tam speciálního školení, seznamovali by se s novými zákony v oblasti práce a sociálních věcí a se vším, co potřebují ke své práci,“ vysvětlil bývalý ředitel Úřadu práce ve Žďáře nad Sázavou Václav Pavlosek. Po svém dokončení by v něm navíc nalezlo pracovní uplatnění několik lidí. „S tím jsme vždycky počítali a byl jsem přesvědčen, že každé pracovní místo, byť by jich tam nebylo mnoho, bylo pro tuto oblast skutečně velmi důležité,“ doplnil Pavlosek.„O dalším využití objektu v Rokytně zatím Úřad práce České republiky nerozhodl,“ sdělila Táňa Švrčková.

Dům původně „vyrostl“ jako záměr občanského sdružení Arche a stejnojmenného projektu a byl určen lidem se zdravotním handicapem. V zařízení se pro tyto osoby měly konat rekvalifikační kurzy či být zakoupeny speciální stroje včetně počítačů. Ale na začátku roku 1995 se ukázalo, že stát již není s to pomoci při financování stavby tohoto typu. V době, kdy se zastavil tok financí ze státní pokladny, byla hotová pouze hrubá stavba. Objekt osiřel a poté postupně chátral. Po jednání s občanským sdružením Arche se podařilo v roce 2004 převést budovu na stát. Poté se uvažovalo, že v objektu vznikne rehabilitační a rekvalifikační zařízení pro osoby se zdravotními omezeními po dopravních nehodách. Avšak ani tento záměr se nakonec nepodařilo zrealizovat. Přestože projekt již stál těsně před podpisem smlouvy s organizací Besip, která byla tehdy ochotna jej finančně podpořit.

Autor: Zlata Ptáčková

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Ilustrační foto.

Mäki slaví se smíšenou štafetou stříbro

Školky oslavily výročí akademií, diváci zaplnili celý kulturní dům

Žďár nad Sázavou – Patnáctileté výročí městské příspěvkové organizace Mateřská škola (MŠ) Žďár nad Sázavou provázela velkolepá oslava v podobě akademie s názvem Vánoční hvězdičky.

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ v Nížkově

Žďársko - Žďárský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Žďársku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky ze Žďárska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ v Nížkově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT