Tradičním místem, kam každoročně v poslední den roku míří desítky turistů, je Dědkovská hora. Členové Klubu českých turistů Jiskra Měřín pořádají výstup na nejvyšší bod Velkomeziříčska i letos. Jedná se o jeho dvacátý ročník.

Nový rok u ohně

„Propozice novoročního výstupu jsou jednoduché. Start je z libovolného místa, libovolná je rovněž trasa, kterou se lidé dostanou na vrchol. Všichni bychom se tam ale měli sejít mezi 23 a 1 hodinou a společně u ohně oslavíme příchod nového roku 2012,“ vyjádřil se za organizátory Josef Fiala. V závislosti na počasí se podle jeho slov akce účastní až osm desítek osob ve věku od 15 do 75 let. „Většinou jde o turisty z Kraje Vysočina, v loňském roce však na Dědkovskou horu dorazili i dva až ze severní Moravy,“ dodal Fiala.

Na Velkobítešsku se zájemci mohou 31. prosince vydat zase na cirka čtyřkilometrovou vycházku k poslednímu vlkovi, respektive ke kamennému památníku s nápisem „Vlk 1861“, jenž je upomínkou na posledního vlka uloveného v místních lesích. Sraz je ve 12.30 hodin u kašny na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši. Tradiční je i silvestrovské dovádění v Polničce u Žďáru nad Sázavou, kde se bude běhat na historických lyžích. Podle organizátorů se sportovně zábavného dopoledne aktivně účastní přibližně dvacet dětí a okolo tří desítek dospělých. „Pro dospělé jsme připravili možnost startovat v originálních kostýmech, což většina účastníků ctí,“ nechal se slyšet za pořadatele polničský místostarosta Luboš Zeman. Pokud není sníh, klání se změní v běh s trakařem se sudem piva. Start je přesně v 10 hodin.

Sjezdovky i brusle

Aktivně lze strávit sobotní silvestrovské odpoledne například bruslením na kluzištích v zimních stadionech, a to konkrétně ve Žďáře nad Sázavou nebo ve Velkém Meziříčí. Posledního prosince mají v obou sportovištích otevřeno pro veřejnost v čase od 14 do 15.30 hodin. Pro příznivce sjezdového lyžování a snowboardingu jsou ve žďárském okrese k dispozici tři sjezdovky. Vlek na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí je na Silvestra v provozu od 9 do 15 hodin, lanovka ve Ski Snowparku Hanusův kopec u Nového Města na Moravě v době od 8 do 17 hodin a ve Ski areálu Jimramov jede vlek ještě o hodinu déle. Komu se nebude zamlouvat pohyb venku, může zkusit zavítat do bazénu. Ovšem pouze v Bystřici nad Pernštejnem a pokud možno po předchozí telefonické dohodě z důvodu volné kapacity. Pro veřejnost mají otevřeno od 9 do 12 hodin.

V Sázavě na Žďársku se bude naopak od 17 hodin zpívat, a to za doprovodu rozličných nástrojů. Kulturní zpestření v kostele je v režii místního evangelického sboru, nebude chybět ohlédnutí za uplynulým rokem a následné posezení na faře u šálku něčeho teplého.

Se stárnoucím rokem se pak rozloučí ohňostrojem a diskotékou pod širým nebem lidé v Bystřici nad Pernštejnem, novoroční světelná podívaná je nachystána rovněž pro obyvatel Velkého Meziříčí. „Každoročně trávím Silvestra s kamarády na chalupě na Novoměstsku. Dům stojí téměř na samotě, takže určitě nebudeme při oslavě rušit žádné sousedy,“ prozradila své plány Kamila Vorlíčková.

Silvestr a sport

výšlap na Dědkovskou horu: doba startu a trasa jsou libovolné, mezi 23 a 1 hodinou společné vítání nového roku na vrcholu
sjezdovka na Fajtově kopci: v provozu od 9 do 15 hodin
sjezdovka na Harusově kopci: v provozu od 8 do 17 hodin
bazén v Bystřici: otevřeno od 9 do 12 hodin
zimní stadiony ve Žďáře a v Meziříčí: bruslení pro veřejnost od 14 do 15.30 hodin