V nákladovém prostoru návěsu rumunského kamionu objevili v pondělí večer policisté na dálničním odpočívadle na Vysočině čtyři běžence, kteří se snažili nelegálně dostat do zemí Evropské unie.

„Oznámení jsme přijali přímo od řidiče nákladního vozidla, který zastavil na parkovišti u dálnice D1 na 145. kilometru ve směru na Prahu, aby uskutečnil pravidelnou bezpečnostní přestávku,“ uvedl Leoš Švarc, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Rumunský kamion převážel prázdné ocelové klece, mezi nimiž byl pouze minimální volný prostor. Právě zde se běženci skrývali.

Prozradila je příliš hlasitá komunikace

Když se řidič na odpočívadle uložil v kabině tahače ke spánku a usnul, probudily ho po chvíli hlasy a silné zvuky, které vycházely z prostoru návěsu. Proto okamžitě zkontaktoval policii. Ta na místě zadržela čtyři osoby a eskortovala je na oddělení cizinecké policie do Jihlavy.

Dalším prověřováním bylo zjištěno, že se jedná o dva cizí státní příslušníky ve věku 24 let z Pákistánu a dva cizince ve věku 21 a 27 let z Bangladéše.

„Policistům řekli, že se do prostoru návěsu dostali v Rumunsku, kam je dovezlo nákladní vozidlo z Řecka. Muži současně uvedli, že řidič kamionu o jejich přítomnosti v nákladovém prostoru nic nevěděl,“ konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Cizinci u sebe neměli cestovní doklady ani žádné jiné doklady k prokázání totožnosti. Policisté zjistili, že tři z nich požádali o udělení azylu v Rumunsku. Proto budou předáni zpět do Rumunska. Čtvrtá osoba bude předána na Slovensko.

Policisté při prověřování případu dále zjistili, že kamion s rumunskými registračními značkami vyjel v neděli v ranních hodinách z Rumunska a jeho cesta vedla po obvyklé trase přes Maďarsko a Slovensko.

V každé z uvedených zemí měl řidič povinnou pětačtyřicetiminutovou bezpečnostní přestávku.

Vyhostili už sedmadvacet osob

Policie už zahájila úkony vedoucí k vyhoštění všech čtyř cizích státních příslušníků. S žadateli o azyl bylo zahájeno správní řízení a bude jim vydáno rozhodnutí o vyhoštění z Česka s dobou platnosti na jeden rok.

Do doby, než budou vyřízeny všechny potřebné formality, budou cizinci umístěni v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé – Jezové.

„Dokumentace celého případu byla velmi náročná především z pohledu tlumočení. Museli jsme přizvat tlumočníka na jazyk urdu, který do Jihlavy přicestoval až z Vyškova,“ přidal jednu zajímavost Švarc.

Od začátku letošního roku už cizinecká policie vyhostila v Kraji Vysočina sedmadvacet cizinců.