Vrchní sestra Barbora Bažantová hrála na ukulele vánoční koledu a usměrňovala občas nepozorného a občas nemotorného doktora Bohdana Bláhu.

Ten začal v prvním pokoji zdobit vánoční stromeček ponožkami a trenýrkami a dalšími kusy spodního prádla. Když sestra Bažantová zjistila, že doktor omylem vzal místo krabice s ozdobami krabici s prádlem, v dalších pokojích se už raději zdobení stromečku nekonalo.

Naopak se konal hon na myši, o kterých děti vyprávěly, že je viděly u počítačů. Načež sestra Bažantová i doktor Bláha se vydali na hon za domnělými hlodavci.
To vše bylo pochopitelně jen součástí nacvičených scének dvojice zdravotních klaunů, v civilu Pavly Houdkové z Třeboně a Vojty Maděryče z Jindřichova Hradce.
Každý týden jezdí těšit děti do nemocnice v Jihlavě a každý měsíc se pak objeví v nemocnicích v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a v Třebíči.

"Zdravotního klauna dělám už čtvrtým rokem, Vojta dva roky,” přiblížila sestra Bažantová, alias Pavla Houdková. Jak sama říká, scénka, to je těžce nacvičená lehká improvizace.

„Často jezdíme na pravidelné klaunské workshopy, abychom dokázali udržet princip, abychom věděli, jak klaun reaguje, jak nám to bude klapat ve dvojici. Když víme princip, tak ho napasujete na cokoliv. Příprava vzniká na dílnách, kde se učíme novým dovednostem nebo nové principy vztahové, jaký má klaun charakter, jak se projevuje, to probíhá na společných setkáních. V nemocnicích už pracujeme, je to samozřejmě také zdroj zkušeností,” popisuje Pavla Houdková. Děti na klauny reagují většinou velmi dobře.

„Někdy je ale dětem opravdu špatně, a nemají náladu na zábavu, těm se proto snažíme alespoň ozvláštnit pobyt a vytrhnout je na chvilku z nemocničního myšlení,” říká Houdková. Zabavit děti prý není těžké ani v dnešní době, kdy mají spoustu elektronických přístrojů. „My máme výhodu, že jsme živí a pohybliví,” říkají shodně klauni. „Když se náš humor setká s jejich druhem humoru, pak to dobře funguje. Navíc můžeme pobavit děti i přes komunikační program Skype, ale naživo je to samozřejmě nejlepší,” shodují se klauni.