Příběh britského makléře, který v roce 1939 zachránil celkem 669 převážně židovských dětí z ohroženého Československa před transportem do koncentračních táborů, je nenechal chladným.

„Byl to úžasný člověk. Poskytl dětem azyl a dokázal je dostat do Británie,” reagoval včera bezprostředně po promítání filmu student Jindřich Dáňa.

Snímek do Jihlavy přivezla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Podle ní žáci reagují skvěle a tvrzení, že jsou ztracenou počítačovou generací, neplatí. „Film na děti působí velmi silně. Dokonce mi píšou, jak je to motivovalo. Přemýšlejí o tom, jestli nemohou udělat něco pro lidi v nouzi. Odcházejí, jako kdyby jim zasáhlo do života něco mimořádného,” shrnula reakce žáků Němcová.

Cílem celkem šesti představení filmu Nickyho rodina pro základní a střední školy, které se v Jihlavě odehrávají i dnes, je ukázat žákům, že i jedinec dokáže velké věci.

„Je to projekt, který je seznámí jednak s částí naší historie, tedy s obdobím druhé světové války, s obdobím holocaustu. Ale zároveň jim ukáže, že i v tak složité situaci, kdy se zdá, že jedinec nemůže dokázat nic, může mít jeden člověk obrovskou sílu. Pokud je důsledný. Děti má film povzbudit k tomu, aby se dívaly na svět kolem sebe a aby si neříkaly, na tohle já nemám, a vrátily se v poklidu ke svému počítači a facebooku,” vysvětlila předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Film má studenty především motivovat

Jestli se však studenti odhodlají i k činům, je zatím otázkou. „Film mě určitě nutí k inspiraci, každý by se měl zapojit do nějaké pomocné akce. Napadlo mě to, ale spíš asi není odvaha,” řekla po promítání studentka Mirka Novotná. „Napadá mě, že bych se mohl snažit pomoci lidem bez domova,” dodal student Dáňa.

Podle učitelky Střední průmyslové školy Jihlava Zdeňky Polodnové, která se projekce také zúčastnila, by takových akcí mělo být více. „Dobrých nabídek chodí opravdu málo. Řekla bych, že by se to mělo dít ve větším měřítku. My máme ve třídě samé kluky, ale snad by je film mohl vést k zamyšlení. I když osobně studenty, kteří by podnikali nezištně něco pro druhé, bohužel neznám,” vyjádřila se učitelka. Na podnět Miroslavy Němcové ministerstvo školství doporučilo dokument Nickyho rodina zařadit do výuky.

„Neznalost vede k neštěstí, naděje je především v mladých lidech, kteří musí vědět, co se za války dělo a co se nesmí nikdy opakovat. Před tématy holocaustu či rasismu nelze uhýbat pohledem,“ podpořil myšlenku promítání také primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Díky podpoře sponzorů mohli žáci a studenti dostat v Jihlavě snížené vstupné.