VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrolu komínů není dobré podceňovat. Hrozí požáry

Pelhřimovsko – Kominíci se v těchto dnech nezastaví. Podle nového předpisu o požární bezpečnosti totiž musí od letošního ledna každý komín připojený k funkčnímu kotli na vytápění alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík.

29.10.2011 2
SDÍLEJ:

Kominické řemeslo. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK

Týká se to rodinných i bytových domů, ale i rekreačních objektů. Lidé za kontrolu zaplatí od dvou do čtyř stovek. „Nyní už standardně objednáváme na leden, únor. Práce máme dostatek. Pokud jedeme k individuálnímu zákazníkovi, tak si účtujeme za vyčištění komína, jeho kontrolu a dopravu od čtyř set do čtyř set padesáti korun. Je to ale doopravdy individuální,“ informoval pelhřimovský kominík Jan Fousek. Ten se v současné době nezastaví, komíny čistí jak na celém Pelhřimovsku, tak vyjíždí i za hranice regionu. „Denně najezdím okolo sto, sto padesáti kilometrů,“ uvedl Fousek. Jeho slova potvrzuje i pacovský kominík Milan Kuric: „Práce je dost. Že by byl vyložený přetlak lidí, tak to zase ne. Vše je na domluvě,“ nechal se slyšet Milan Kuric.

Hrozí pokuta v řádech tisíců

Tomu, kdo zprávu o kontrole nebude mít, a vyhoří kvůli špatnému komínu, hrozí pokuta až pětadvacet tisíc korun. Hasiči pak budou postih posuzovat individuálně. Nový předpis však také znamená pro majitele domů úlevu. Kdo vytápí uhlím nebo dřevem, si musel v loňském roce zvát na čištění kominíka až šestkát ročně. „Nyní si může komín vyčistit každý sám, a to jen třikrát za rok. Zda to dělá dobře, potvrdíme my, při roční kontrole,“ řekl Kuric.

Kominíka zvou hromadně

Některé obce zvou kominíka oficiálně jednou až dvakrát do roka a dávají o jeho návštěvě vědět dopředu občanům. To například praktikují v Moravči, Božejově, Ústrašíně nebo ve Veselé na Počátecku. „Letos na jaře jsme do našeho zpravodaje dali anketní lístek s tím, zda by lidé uvítali, kdybychom pozvali kominíka na čištění a revize komínů. Informaci jsme vyhlásili i obecním rozhlasem. Akce se setkala s velkým úspěchem,“ zavzpomínala starostka Veselé Jana Mazancová.

Ta dodala, že komín si nechalo vyčistit okolo padesáti domácností. „Tím, že bylo více zájemců, tak lidé získali na vyčištění množstevní slevu. Akci bychom mohli zopakovat zase příští rok na jaře,“ řekla starostka. Stejný systém panuje i v Ústrašíně. Tam starosta kominíka objednává vždy dvakrát do roka. Lidé se tuto informaci dozvědí buď z úřední desky, webových stránek obce nebo tamním rozhlasem. „Kominík k nám přijíždí dvakrát do roka. Vždy na jaře a na podzim. Takto to praktikujeme už čtyři, pět let,“ informoval starosta Milan Zeman.

Kominík lidem kouřovody pročistí právě dnes. „Máme 271 obyvatel, z toho si kominické služby vždy objedná okolo 25 až 30 občanů,“ vylíčil starosta. Podle hasičů není dobré stav komínů podceňovat. Jen vloni hasiči na Pelhřimovsku vyjížděli během topné sezóny k deseti požárům domů či bytů a letos už k sedmi. „Ve většině případů se jednalo o požár sazí v komíně. Tam je velmi důležité nehasit tento požár vodou,“ upozornila tisková mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Ta dodala, že mezi nejčastější příčiny vzniku požáru patří nevhodná konstrukce komínu, špatně zajištěná komínová dvířka, nevyhovující stav komínu či kouřovodu, použití nevhodných paliv, ale také samozřejmě lidská nedbalost. „Lidé často dávají do blízkosti topidel hořlavé materiály, čímž se riziko vzniku požáru samozřejmě zvyšuje. Kotelny domů jsou často zarovnané a plné hořlavých věcí,” uzavřela mluvčí.

Autor: Alexandra Knapová

29.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení