Nejvíc případů se vyskytlo na Jihlavsku a na Žďársku. Dva lidé na encefalitidu zemřeli. Výrazně se zvýšil i počet onemocnění lymskou borreliózou. ČTK to řekla krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

Borreliózou letos od začátku roku do konce září onemocnělo 388 lidí, loni za stejnou dobu 163. Jen v září přibylo 134 případů. „Je to dramatický nárůst, ale příčinu nelze jednoznačně určit,“ uvedla Dvořáková. Klíšťata jsou podle ní díky letošnímu příznivému počasí přemnožená.

Nebezpečí nákazy podle Dvořákové nespočívá jen v přímém napadení lidí klíšťaty, ale také v pití mléka z infikovaných zvířat. „Na Třebíčsku se aktuálně objevily tři případy po pití kozího mléka. Existuje podezření na další dva případy po pití mléka z mléčného automatu na Žďársku,“ řekla Dvořáková. Tato mléka je podle ní nutné vždy převařovat.

Riziko napadení klíšťaty a nakažení některou z nemocí podle Dvořákové nezmizí ani s chladnějším počasím. „I v příštích dnech budou teploty pro klíšťata příznivé,“ řekla epidemioložka.

Stále je proto nutné dodržovat preventivní opatření, zejména se chránit vhodným oděvem. Největší význam má podle epidemiologů očkování. Na Vysočině se lidé mohou nechat očkovat v očkovacích centrech v Jihlavě a Havlíčkově Brodě a u svých praktických lékařů. Přestože je očkování nejspolehlivější ochranou, lidé mu zatím nevěnují dostatečnou pozornost. Například v jihlavském očkovacím centru Avenier se letos nechalo proti encefalitidě očkovat dokonce o 15 procent méně než loni.

Chodí jednotlivci

A mnoho lidí se proti nebezpečí nákazy nenechává pojistit ani u praktických lékařů na Havlíčkobrodsku. „Žádný velký nárust jsme nezaznamenali, počty očkovaných jsou spíše stále stejné. A to i přesto, že lidé jsou o nebezpečí dobře informováni. Kdo se prostě nechce nechat očkovat, tomu to nevymluvíme,“ konstatovala praktická lékařka z Chotěboře Eliška Pátková. Počty lidí, kteří si k ní chodí pro injekci, se prý počítají spíše v řádech jednotlivců. A podobnou zkušenost má i Irma Němečková, která má svoji ordinaci ve Světlé nad Sázavou. „Zájemců, kteří se nechávají očkovat, skutečně není mnoho. Navíc v současné době je, co se této věci tyče, u nás spíše klid,“ uvedla lékařka.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky jako únava, bolesti hlavy, svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují bolesti hlavy, závratě, malátnost, zvracení a vysoké teploty. U řady pacientů hrozí postižení míchy, infekce může skončit i smrtí.

Borrelióza je méně závažná, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Podle údajů z loňského roku se celková proočkovanost populace proti klíšťové encefalitidě pohybuje v Česku kolem 17 procent, zatímco například v Rakousku dosahuje až 90 procent. Vysočina patří společně s Jihočeským krajem k největším přírodním ohniskům nákazy v zemi.

Jakub Janáček + ČTK