Skupiny studentů se včera v prostorách Muzea Vysočiny v Jihlavě střídaly jako na běžícím pásu. Barevné světelné efekty, blesky a práskání doprovázelo demonstraci experimentů mladých vědců z brněnského Vysokého učení technického (VUT). Akce Noc vědců přilákala včera do muzea na Masarykově náměstí návštěvníky všech věkových kategorií.

„Bavilo mě to. Moc se mi líbil vlastnoručně vyrobený přístroj, který šlehal blesky. Celkově mě překvapilo, že jsem se ani trochu nenudila,“ popsala zážitek z fyzikální show, která Noc vědců doprovázela, šestnáctiletá Anežka z Jihlavy.

Smyslem Noci vědců, která se koná napříč celou Evropou, je popularizovat vědu pro širokou veřejnost a přitáhnout studenty do přírodovědných a technických oborů na vysokých školách. „Dnes jdou studenti raději na humanitní obory než na přírodovědné. Ty pro ně nejsou dostatečně zajímavé,“ popsal zkušenosti Petr Dvořák z brněnského VUT, který včera zájemce se světem fyziky seznamoval.

Návštěvníci tak mohli vidět například vlastnoručně vyrobený Teslův transformátor, který dokáže vyrobit napětí až o třech milionech voltů. „Tesla chtěl přenášet energii na velké vzdálenosti bez elektrických drátů, což ale bohužel nakonec nebylo kvůli rozptylu možné,“ vysvětlil student VUT Lukáš Flajšman, který Teslův přístroj sestrojil.

Fyzika podle mladých vědců popisuje přírodu a dění kolem nás. Předváděné experimenty proto ukazovaly základní principy, se kterými se člověk setkává každý den.

„I ty nejmodernější technologie, kterými jsou mobily, GPS navigace, internet a počítače, mají základ v jednoduchých fyzikálních principech, které se tady snažíme lidem přiblížit,“ uzavřel povídání Petr Dvořák.

Celý den mohli zájemci pozorovat astronomickým dalekohledem okolí část jihlavského centra. Večer bylo možné vidět i Jupiter, který se na obloze ukazuje jen občas.