Trápí je ovšem jiná věc: méně je šikovných dětí nebo těch, které by měly ambice jednou sbírat medaile na velkých podnicích.

Prakticky bez problémů získávají nové talenty „velké sporty“, fotbal a hokej. Třeba v FC Vysočina je nábor malých fotbalistů naprosto hladký. Snem každého adepta této hry je pochopitelně hrát za nejlepší klub – a tím je v kraji právě Jihlava. Je proto z čeho vybírat.

„Úbytek mladých hráčů nepociťujeme,“ potvrdil mluvčí klubu Miroslav Fuks. „Vždy, když vyhlásíme nábor, přijde k nám dostatek kluků, z nichž můžeme vybrat potřebný počet. Naše mládežnické oddíly tedy doplňujeme bez problémů,“ dodal.

Rozhodují i finance

Jedním z důvodů, proč fotbal stále táhne, je i jeho finanční nenáročnost. „Všichni ví, že jde o levný sport. Stačí, když dítě má své kopačky,“ konstatoval žďárský trenér Petr Nedvěd.

Nedostatek zájmu nepociťuje ani hokej, kde jsou nároky především na vybavení mnohem vyšší. Jednatel jihlavského klubu Bedřich Ščerban však i nálepku hokeje jako drahého sportu odmítá.

„Příspěvky na rok činí u nejmenších dětí tisíc korun. Ty přitom nepotřebují ani žádnou špičkovou či kompletní výstroj, ta by jim naopak překážela. Stačí brusle, helma, rukavice a hrániče loktů, případně kolen a holení, aby byli kluci chráněni před pády,“ konstatoval Ščerban.
Podle jeho slov se navíc Dukla snaží vyjít rodinám maximálně vstříc. „Pokud mají velké finanční problémy, můžeme jim po dohodě s trenéry základní vybavení i zapůjčit,“ prozradil šéf jihlavských hokejistů.

Proto hlásí nikoliv úbytek, ale naopak nárůst zájmu. Řečí čísel se jedná o více než třetinové navýšení počtu mládežnických hokejistů. „Za poslední tři roky se nám počet našich členů od nejmenší přípravky po juniory zvýšil z dvě stě padesáti na tři sta padesát,“ potěšilo Ščerbana.

Přesto se také ve fotbale a hokeji naráží na už zmíněný problém. „Obecně se dá říct, že stejně jako ve společnosti i ve sportu ubývá šikovných dětí,“ upozornil šéftrenér mládeže FC Vysočina Josef Morkus. „Pravdou ale zůstává, že tento pokles pociťují hlavně malé kluby,“ konstatoval jihlavský kouč.

Florbalový boom

Jeho slova potvrdil také výkonný ředitel pelhřimovského FK Vladimír Škoda. „Potíže s naplněním družstev u nás opravdu máme. Musíme děti intenzivně shánět i v okolních vesnicích. Nemyslím si, že dětí je málo, ale mají menší zájem o sport, než tomu bylo v minulosti, nebo je víc láká třeba florbal,“ poznamenal šéf fotbalistů Pelhřimova.

Právě florbal zažívá v posledních letech největší boom. „Před třemi lety jsme v mládežnických kategoriích měli zhruba 80 členů, teď 110. Potíže s počtem dětí tedy nemáme, ale pokud by se jich hlásilo ještě víc, jsme schopni to zvládnout,“ uvedl člen výboru Spartaku Pelhřimov Jan Koten.

Podobná situace je také v jiných florbalových oddílech. „Každé dva roky nám začíná o jedno mládežnické družstvo víc. Takže trend je jasně stoupající,“ řekl Jiří Tlustý, organizační pracovník klubu Hippos Žďár nad Sázavou.

Ten má jasno také o důvodech. „Jde o levný sport, navíc se v regionu ví, že mužský tým Hipposu má úspěchy. Proto se ve velké míře dá tvrdit, že kdo u nás začne, ten dojde až do kategorie dospělých,“ poznamenal Tlustý.

Plavcům chybí budoucí šampioni

Dostatek malých zájemců mají i atleti. „Mládeže nám v poslední době spíš přibývá. Zřizujeme už také předpřípravku pro děti v předškolním věku. Pomáhají nám dobré výsledky, což je nejlepší reklama, i skutečnost, že na ZŠ Benešova máme už delší dobu sportovní třídu,“ vypočítal důvody trenér Spartaku Třebíč Pavel Svoboda.

Na malou základnu si nestěžuje ani tenis. Například jihlavský Spartak otevírá každoročně tenisovou školu. „Ta je třístupňová, vždycky nabíráme zhruba dvacet žáčků. A víc jich ani nabrat nemůžeme, bylo by to problematické,“ prohlásil trenér Kamil Vondráček a dodal: „Celkem máme asi 150 hráčů – a devadesát procent z nich jsou děti.“

V jiném postavení je Jihlavský plavecký klub Axis. „Co se týče kvantity zájemců, jsme na tom dobře. Ale problémy máme s kvalitou. Ubývá dětí, které se chtějí plavání věnovat vrcholově, protože hodně bolí. Máme přes dvě stě aktivních plavců, ale asi jen šedesát z nich má ambice zúčastňovat se velkých akcí typu mistrovství republiky,“ prozradil šéftrenér Petr Ryška.

infografika

Nové členy přivede nábor i kamarádství

Jak získat nové členy do sportovního oddílu? Zaručených cest je hned několik – zabírají nábory ve školách, výzvy na internetu a v médiích i letáčky rozdané či vyvěšené na správných místech. Nebo také obyčejné dětské kamarádství…

„Pořádáme nábory a hodně nám pomáhají právě i vztahy mezi dětmi. Pokud se někomu na florbale líbí, zpravidla to vyzkouší také jeho kamarád,“ říká člen výboru pelhřimovského florbalového oddílu Jan Koten.

Občas zástupci sportovních klubů naráží při organizování náborů na problémy – například nevstřícnost škol. „Ředitelé je vůbec nepodporují. Dnes je moderní, že vás do školy ani nepustí,“ konstatuje trenér třebíčských basketbalových kadetů Pavel Kučírek. „Proto musíme spoléhat třeba i na tipy na šikovné děti. Zrovna nedávno jsem byl jednoho kluka osobně navštívit,“ doplňuje.

Někde se naopak „lovu“ talentů ani nemusí intenzivně věnovat. Zájemci o sportovní vyžití se jim v dostatečném počtu hlásí sami. „Na nábory vlastně ani nemáme moc času. Děti přitahují naše výsledky, máme špičkové atlety v kraji, i zajímavý program. Nehoníme totiž za každou cenu výkony, ale snažíme se o všestrannost dětí. Proto se věnujeme také gymnastice a dalším sportům,“ dává recept předseda a trenér atletů z Nového Města na Moravě Petr Hubáček starší.

reportéři Deníku