Vlaky mezi Jihlavou a Třebíčí zastavila v pondělí výluka, která potrvá do středy 20. července.

„Špatné je tohle provizorní cestování. Jedeme z Okříšek do Luk nad Jihlavou a místo pár minut jízdy vlakem musíme autobusem do Brtnice, tady přestoupíme a další autobus nás doveze do Luk. Jsem z toho skoro nepříčetná,“ naznačila včera ráno v Brtnici paní Jana, jedoucí s pejskem na návštěvu k synovi.

„Autobus nás doveze do Jihlavy stejně jako vlak a dráhy potřebují v odstávce leccos opravit. Musíme se s tím smířit,“ připustila na nádraží v Lukách nad Jihlavou Otilie Nedomová.

České dráhy nasmouvaly kolonu autobusů, které po místních i dálkových trasách rozvážejí cestující do všech obcí se železničními zastávkami a do Brtnice. Tam autobusoví dopravci zřídili přestupní terminál pro Třebíčsko i Jihlavsko.

Berou jízdní kola

„První den byly možná trochu zmatky, ale brzy jsme je vychytali a lidi si zvykají,“ řekl řidič autobusu před vlakovým nádražím v Jihlavě. Manželé Mládkovi z Holic na Pardubicku se ocitli v Brtnici s jízdními koly na zastávce autobusu.

„Počítali jsme s cestou vlakem a autobusy nás zaskočily. Řidič kola neodmítl vzít, což nás na druhé straně potěšilo,“ shodli se manželé.

Dopravu po náhradních trasách obstarává více než deset autobusů několika dopravců.

„Na trati mezi Jihlavou a Třebíčí probíhá v různých úsecích oprava mostku, propustku a výměna pražců,“ přiblížil včera Petr Pošta z tiskového oddělení českých drah.