Dokáží je vyjmenovat už děti na základní škole. Co se stane, když jeden z nich chybí, ukáže zítřejší akce.

Právě na nevidomé se zaměřili organizátoři zítřejší celorepublikové soutěže nevidomých Pomoz mi najít cestu tmou. Klání odstartuje o půl desáté dopoledne.

Akce, která je zaměřená především na soutěž nevidomých v chůzi s vodicími psy, se dělí na dvě části. V první z nich se bude bojovat o nejlepší ujití stanovené trasy a ve druhé se bude jednat o poslušnost vodicího psa. Účastnit se mohou ale také zájemci z řad široké veřejnosti. Pro ty bude na jihlavském Masarykově náměstí připraven doprovodný program.

Lidé budou mít od 10 do 17 hodin možnost vyzkoušet si, jaké to je, být nevidomým, a zároveň si v určitých disciplínách mohou vybojovat lákavé ceny. „My však máme zájem zejména o to, aby lidé přišli, vyslechli si přednášku o tom, jak se psi pro nevidomé lidi cvičí, vyzkoušeli si různé pomůcky pro nevidomé – těch tu mimochodem bude kolem osmdesáti druhů – a celkově si dokázali uvědomit, jak je život takového člověka složitý,“ uvedla vedoucí projektu Andrea Šeredová.

Celá řada soutěží

Na účastníky akce z řad diváků tedy čeká možnost vyzkoušet si práci s kompenzačními pomůckami, seznámit se s prezentací o výcviku vodicích psů, zasoutěžit si například v chůzi s bílou holí po vytyčené trase, projít si překážkovou dráhou s průvodcem, vyzkoušet si střelbu na cíl s klapkami na očích a mnohé další neobvyklé činnosti.

Kde vůbec myšlenka uspořádat tuto netradiční akci, která je první svého druhu v Jihlavě vůbec, vznikla? „My jsme pro tu akci byli osloveni jednak některými našimi absolventy, ale hlavně manžely Janem a Petrou Marečkovými. Ti byli tedy hlavními iniciátory. Kontaktovali dokonce rozhodčího a certifikovaného kynologického poradce pro výcvik a výchovu psů Milana Dvořáka,“ upřesnila Šeredová.

Ceny, které si mohou zájemci, již se umístí na předních příčkách odnést, jsou opravdu pestré. Lidé se mohou těšit například na poukazy na pobyt ve žďárském hotelu Fit, spojený s masážemi a různými procedurami, dále na vyhlídkové lety nad Jihlavou, jízdu na saních tažených psy, na vstupenky do lanových center, lístky na paintball či na poukázky do multikina CineStar.

„Ceny jsou v hodnotě přibližně sedmnácti tisíc. Velký dík patří v tomto směru našim studentům, kteří sponzory sehnali,“ uvedla Šeredová.