VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalovna sežehne odpady, které už nijak nelze využít

Jihlavsko - Skládka u Vyskytné je nadobro uzavřena, v Henčově musí při ukládání šetřit místem.

1.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Hory odpadků vyvrhují denně speciální vozy na skládku komunálního odpadu v jihlavském Henčově.

Po uzavření a rekultivaci skládky u Vyskytné nad Jihlavou je to jediné místo na Jihlavsku, kam lze odpad ukládat.

„Měli bychom skončit s navážením odpadu na skládky a přestat si zamořovat Vysočinu, kde máme pořád krásný kus čisté přírody. Skládky nepatří do krajiny. Kraj by měl sjednat nápravu,“ tvrdí amatérský historik a badatel na odpočinku Ladislav Vilímek z Rounku.

Skládky nežádoucí

Krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý (ČSSD) Deníku potvrdil, že Evropská unie nepřeje skládkám. „Odpady je třeba vytřídit, energeticky a materiálově využít a zbytek spálit. V severských státech spalují nevyužitelné zbytky. Strusku ze spaloven používají do podkladních vrstev pro silnice,“ přiblížil krajský radní.

Zakládání nových skládek bude podle ministerských úředníků narážet na legislativní překážky a má být nesrovnatelně dražší než dřív. „Chystáme se využívat v bioplynových stanicích a kompostárnách odpady biologického původu a v rámci kraje bychom chtěli postavit spalovnu,“ potvrdil Zdeněk Ryšavý.

Spalovna zatím nemá konkrétní obrysy. O to jasnější je v horizontu několika příštích let, že henčovská skládka se bude rozrůstat tempem 40 tisíc tun komunálního odpadu ročně. „K tomu přidáváme ročně tři tisíce tun biologicky rozložitelného odpadu, z něhož v kompostárně děláme kvalitní kompost. Ten vracíme do přírody,“ upřesnil za provozovatele skládky mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ) Martin Málek.

Vydrží do roku 2018

Kapacita skládky v Henčově by měla vydržet bez problémů do roku 2013. „Máme už schválený projekt rozšíření skládky včetně povolení, které nám zajišťuje ukládání odpadu do roku 2018,“ upřesnil Martin Málek.

Kdyby vznikla potřeba skládku provozovat i v dalších letech, má vedení SMJ plány, jak získat další pozemky.

Společnost A.S.A. počítala s provozem skládky u Vyskytné na roky dopředu. Pozastavení a nato ukončení provozu jí zhatilo plány.

„Důvodem ukončení ukládání odpadu byl i přes pro nás příznivý výsledek posouzení vlivu skládky na životní prostředí studie EIA zamítavý postoj k územnímu řízení ze strany obce,“ připustila mluvčí A.S.A. Marie Mocková.

„Město nás tlačí, abychom co nejvíc zmenšovali prostor k ukládání odpadu a rozšiřovali třídění a kompostování,“ shrnul Martin Málek.

Autor: Stanislav Jelínek

1.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení