Ti první pěším, cyklistům i motoristům dávali, ten druhý spíše bral – cokoli, co nebylo pevně uzemněno. U dvaačtyřicet metrů vysoké železné rozhledny totiž Turistický oddíl mládeže Tuláci Žďár nad Sázavou pořádal už podesáté Zahájení jarní turistické sezony na rozhledně Rosička.

Letošní kochání se výhledem do krajiny však znepříjemňovaly silné poryvy větru. „Jsem tady podruhé, ale teprve dneska je to ten správný adrenalin. Nahoře to pořádně fouká a cítíte, jak se celá konstrukce pod vámi kýve,“ přiblížil situaci ve výšce 24 metrů nad zemí Rostislav Kratochvíl z Bobrové.

Někteří si až na ochoz netroufli a spokojili se s výstupem „pouze“ do poloviny rozhledny. Zato vedoucí Tuláků zdolal 140 schodů jen za dopoledne třikrát. „A rozhodně jsem tam pro dnešek nebyl naposledy,“ usmíval se Vladimír Sýkora.

Ne zcela ideální podmínky překonaly stovky turistů – malých i velkých, mladých i starších, z velké či menší vzdálenosti. „My jsme z Turistického oddílu Jimramov. Do Žďáru jsme se svezli autem, odtud jdeme pěšky. Jsme tady poprvé, a je to tu, až na ten vítr, pěkné. Já jsem nahoře vydržel ani ne deset minut, je tam nepříjemně,“ pověděl Bohumil Kalášek, vedoucí jimramovského oddílu.

Rekordní účast asi letošní ročník akce nezaznamená. „Teď v poledne jsme napočítali něco přes dvě stě lidí. Odpoledne určitě ještě přijdou, ale těch 677 z předloňska to nejspíš nebude,“ připomněl Vladimír Sýkora.

„Jsem rád, že chodí hodně lidí se svými dětmi. Je vidět, a je to dobře, že je k turistice vedou už od útlého mládí, takže potom tato aktivita není otázkou jen starší generace,“ pochválil si Sýkora, vedoucí Turistického oddílu mládeže Tuláci Žďár nad Sázavou.

Rozhledna Rosička:
Kóta: 645 m n. m.
Typ stavby: železná rozhledna
Otevření: 12. 8. 2001
Přístup: celoroční volný
Výška rozhledny: 42 m
Nejvyšší vyhlídková plošina
ve výšce: 24 m
Počet vyhlídkových plošin: 1