Celková uzavírka rozkopané Štěpnice, objížďky, zácpy a další dopravní komplikace čekají už brzy řidiče, kteří zamíří do Telče. Místní čtvrť Štěpnice bude totiž od poloviny dubna pro řidiče zapovězená kvůli rozsáhlým pracem na vodovodech, kanalizaci, chodnících a povrchu silnice. Na deset dní se v dubnu navíc uzavře i dopravně vytížená křižovatka s Jihlavskou ulicí. Celková uzavírka ve Štěpnici skončí až v říjnu.

Řidiči se tak mají na co těšit. Do Telče často jezdí i Zdeňka Hinková. „V Telči to znám, tak doufám, že si nějak poradím. Ale cizí řidiči asi budou mít problémy. A také ti, kteří jezdí přes Telč každý den,“ řekla Hinková.

S komplikacemi, které přinese uzavírka Štěpnice, počítá i telčská radnice. „Město čeká dopravně složitý půlrok. Proto jsme se snažili, aby všechny práce ve Štěpnici byly koordinovány tak, aby byly co nejefektivnější stavebně, finančně a časově,“ uvedl k vzniklé situaci telčský starosta Roman Fabeš.

Od dubna do října bude pro veškerou tranzitní dopravu uzavřena Štěpnická ulice, ulice Na Posvátné a Oldřichovo náměstí. Do zmiňovaných ulic se dostanou jenom ti, kteří tam bydlí a zásobovači.

Na radnici už mají vymyšlené i objížďky. „Hlavní objízdná trasa začne u křižovatky Kasárna a povede přes Stonařov a Třešť zpět do Telče. V době, kdy zavřeme i křižovatku s Jihlavskou ulicí, odkloníme objízdnou trasu na začátku Telče na Vanov, Řásnou, Lhotku a Mrákotín,“ přiblížil telčský starosta.

Složitě se však hledaly objízdné trasy pro autobusy. „Autobusy se nějak musí dostat na nádraží. Řadu linek musíme přesměrovat přes Masarykovu ulici, Svatoanenskou ulici a ulici Na Hrázi. Autobusy budou muset zastavovat například i v Komenského ulici. Úplně jsme museli zrušit zastávku u kina,“ uvedl Fabeš. Autobusy v době uzavírky křižovatky s Jihlavskou ulicí budou dokonce muset projíždět i přes areál bývalého školního statku.

Práce ve Štěpnici začnou čtrnáctého dubna. A to hned tím nejsložitějším. Rekonstruovaná část kanalizace a vodovodu je totiž napojena přímo v křižovatce s Jihlavskou ulicí, proto se v tu dobu bude muset uzavřít i tato křižovatka. Práce pak budou postupovat směrem do Štěpnice vždy zhruba po padesáti metrech.

Pracovat se tam bude na kanalizaci, vodovodech a jejich domovních přípojkách, které se potom zasypou, aby tudy mohli jezdit místní lidé. V červnu se začne na dokončených úsecích opravovat povrch silnice a chodníky. „Chceme, aby se opravil i most ve Štěpnici přes Telčský potok, to je zatím v jednání,“ doplnil telčský starosta.

Investice do oprav a úprav ve Štěpnici se vyšplhají na 96,5 milionu korun. Telčská radnice zaplatí asi deset milionů korun. Dalšími investory jsou Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko a Ředitelství silnic a dálnic.

Ve Štěpnici se také chystá revitalizace městské zeleně.