Klání, ze kterého za jeho šestnáctiletou tradici vzešly také vítězky celostátních soutěží krásy, patří neodmyslitelně ke Žďáru nad Sázavou. A zatímco v předchozích ročnících se finálový večer konal v březnu či v dubnu, letos ještě nebyla podle manažera vysočinské soutěže miss Jiřího Končila zahájena ani výběrová castingová kola.

„S výběrem slečen bychom měli začít na podzim. Co se týká samotného finálového večera, přesný termín zatím nevím,“ vyjádřil se pro Deník Jiří Končil, který zároveň připustil možnost, že by finalistky miss mohly o korunku té nejkrásnější dívky kraje bojovat v říjnu, popřípadě v měsíci listopadu.

Jak Končil poznamenal dále, že za změnou obvyklého termínu stojí mimo jiné návaznost na akce pořádané v okrese, především pak na plesovou sezonu. Jména vítězek mají být stále v povědomí obyvatel, ale především organizátorů bálů, kteří je na akce zvou. Daleko větší otazník, než je datum finálového večera, však pomyslně vizí nad místem pořádání volby královen krásy. Už by jim v letošním roce nemusel být Dům kultury ve Žďáře nad Sázavou. A přestože Končil tuto skutečnost jednoznačně nevyloučil, nezastíral, že má jiné a lepší nabídky z jiných měst v republice. Konkrétnější ale kvůli probíhajícímu obchodnímu vyjednávání být nechtěl.

Pražský podnikatel Jiří Končil vlastní licenci Miss Vysočiny od léta 2009, kdy mu ji prodal tehdejší vlastník, žďárský Dům dětí a mládeže, nynější Active–středisko volného času.

„Soutěž jsem vymyslel v roce 1995, bylo to takové moje dítě. To nám ale časem začalo přerůstat přes hlavu, a po zralé úvaze bylo jasné, že takovou akci s rozpočtem jeden a půl milionu už dál na takové úrovni, jaká byla nastavena, dělat nelze. Nepořádáme jen miss, děláme i spoustu jiných akcí,“ vysvětlil tehdy pro Žďárský deník důvody prodeje ředitel bývalého DDM Luboš Straka.