Nedávno lékaři dostali standardní obsílku s dohodou o pracovní činnosti, která jim umožňuje pracovat přesčasy další rok. Řada z nich však přeškrtla nadepsané datum 31. 12. 2011 a místo toho vepsala 28. 2. 2011. To znamená, že od března nebudou sloužit služby nad rámec stanovený zákonem.

Tímto způsobem přistoupili k dohodě i lékaři, kteří se nezapojili do akce Děkujeme, odcházíme tak, že by podali výpovědi. Podle zástupce primáře ARO a předsedy pelhřimovského LOKu Josefa Suka by tak zkrachoval systém služeb.

„Lékaři musí ze zákona odsloužit sto padesát hodin. V případě, že se nedohodneme a nastoupí krizový scénář, byla by tato lhůta v závislosti na obsazení jednotlivých oddělení vyčerpána během čtrnácti dnů až měsíce,“ konstatoval Suk, který podle posledního vývoje jednání v dohodu s Ministerstvem zdravotnictví věří.

Na mušce veřejnosti

S přibývající nervozitou se na adresu lékařů stále častěji nesou kritické ohlasy z řad veřejnosti. „V případě, že bych byl informován pouze z médií, která tvrdí, že je to hlavně o penězích, vnímal bych to asi stejně. Chceme hlavně udělat pořádek v systému zdravotnictví. Umírnění jsme byli dlouho, a nevedlo to k ničemu. Jediným důvodem, proč ministr ustoupil od jednání, je to, že jsme chtěli sliby převést do formy dohody. O našich ústupcích, kdy jsme v některých návrzích akceptovali prodloužení v řádu let, se v médiích nemluví. Své obavy by měli lidé směřovat na vládu,“ obhajoval pozice protestujících Suk.

Nejvýrazněji by bylo odchodem postiženo gynekologické oddělení. Nervozitu tak neskrývají některé budoucí matky. „Obavy určitě mám. Dnes jdu na kontrolu ke gynekoložce, kde se chci informovat o tom, jak bych porod vyřešila. V krajním případě by mě musel manžel odvézt do Havlíčkova Brodu,“ uvedla Marie Roubíčková z Pelhřimova, která má termín porodu v polovině dubna.

„Nevěřím, že lékaři vydrží nechat pacienty ve štychu a že řeknou, že je to pouze věc vlády,“ nechal se slyšet šéflékař pelhřimovské nemocnice Jaroslav Houser. „Z ústředí LOKu jsme se dozvěděli, že na 16. února připadá další sněm. To znamená, že je o čem jednat. Podle mého to vypadá, že se dohodneme,“ zopakoval Suk.