V předcházejících dvou letech se počty cestujících snižovaly, protože kvůli hospodářské krizi jezdilo do práce méně lidí. Tento pokles se loni vyrovnat nepodařilo, protože ještě nestoupla zaměstnanost, sdělil ČTK František Koumar, ekonomický náměstek dopravního podniku. Letos začnou v Jihlavě jezdit první plynové autobusy.

Tržby jihlavské MHD se loni meziročně zvýšily o čtyři procenta na 53,8 milionu korun. Město přidalo na provoz 29 městských autobusů a 32 trolejbusů 55,6 milionu. Zdražování jízdného se zatím neplánuje, uvedl Koumar.

Srovnatelný s rokem 2009 byl loni i počet přistižených černých pasažérů. Kontroly provádělo sedm stálých revizorů a další tři z řad řidičů. Oznámili skoro 5 000 lidí bez platné jízdenky. „Cestující jsou oproti předešlým rokům agresivnější, ale k vážnému napadení nedošlo. Spíše se uchylují k nadávkám a vyhrožování,“ přiblížila Gabriela Šťastná z dopravního podniku.

V minulém roce začali cestující platit jízdenky elektronickou kartou. V současné době ji už podle Koumara používá 25 tisíc lidí. Papírovou jízdenku nadále preferuje 13 procent cestujících a jedno procento lidí si kupuje jízdenku u řidiče. Cestující motivuje k používání elektronické Jihlavské karty výhodnější tarif; jízdné je tak minimálně o pětinu levnější. „Kdo si Jihlavskou kartu pořídil, už se k papírovým jízdenkám nevrací,“ konstatoval náměstek.

Letošní novinkou v jihlavských ulicích budou městské autobusy na stlačený zemní plyn (CNG). Dopravní podnik je nakoupí díky evropské dotaci, vozy dodá společnost Iveco.

Letos v červenci začnou jezdit první čtyři plynové autobusy, zbývajících šest přibude o rok později. Kvůli tomu se teď začíná připravovat stavba plnicí stanice na CNG v areálu dopravního podniku.