Chceme mít školku blízko, chceme mít lepší péči, tak si holt musíme připlatit. Tak uvažuje Zdena Huňáčková, která se rozhodla svého vnuka poslat do jediné soukromé mateřinky v Jihlavě.

„Dceři budeme na školku přispívat. Věříme, že péče bude kvalitnější a školka má tu výhodu, že ji máme blízko,“ vyjádřila se pro Deník Huňáčková.

Měsíční školkovné v Mateřské škole Kvítek, která sídlí v Rantířovské ulici je 2 900 korun plus stravné. V současné době do školky dochází dvacet dětí, kapacita je dvojnásobná. Nedávno se konaly zápisy dětí do mateřských škol. Soukromé mateřinky se však zápisy netýkají. Děti do této školky přijímají po celý rok. Pro některé maminky tak může být soukromá mateřinka záchranou.

Menší kolektiv

I když se město chystá kapacity školek navyšovat, stoprocentně zájem obyvatel vysočinské metropole nepokryjí. „Město by nemělo sto procentně pokrývat všechny požadavky. Vzniká prostor pro soukromé podnikání. Navíc zkušenost z denní praxe je taková, že děti v tomto věku jsou často nemocné, školky tak nikdy nejsou na sto procent využity,“ řekl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. Podle něj lze navíc z demografických křivek vyčíst, že počty požadavků budou v následujících dvou až třech letech vrcholit a poté půjdou opět dolů.

V soukromé mateřské školce jsou děti v menším kolektivu. Od malička se navíc učí angličtinu. „Takovéhle malé zařízení připomíná více rodinné prostředí, děti mají daleko větší důvěru a daleko rychleji si zvykají. Myslím si, že i v daleko větší míře se dětem poskytuje individuální přístup a jestliže maminka může zavčas nastoupit do práce, tak si myslím, že si na školku vydělá,“ domnívá se učitelka ze soukromé školky Jarmila Popelářová.

Podle ředitele školky Ladislava Vítka se investice vložené do soukromé mateřinky vrátí. „Jestliže kapacita městských školek nedostačuje, potom je pořád lepší, když jde rodič do práce a školku zaplatí. Když se zeptáte na hodnocení na školní inspekci nebo na kraji, máme s výchovou dětí velký úspěch,“ dodal Vítek.