Během své servisní praxe se setkal někdy až s tragikomickými situacemi. „Lidé už dnes neumí topit v kamnech. Pamatují si, že u babičky měli Petry, u kterých otevřeli dolní dvířka až byly trubky rozpálené do ruda. Ale dnešní kamna už takto nefungují. Trubky u moderních kamen musí být co nejkratší,“ varuje Aleš Kubát.

„Největší prohřešek lidí je, že kamna postaví až ke zdi. Tím dochází k přehřívání tělesa kamen, čímž dojde k poškození vyzdívek topeniště. Ideální vzdálenost ode zdi je asi dvacet centimetrů,“ upozornil podnikatel.

Když už jsou kamna správně umístěna, vzniká další problém. „Každý, kdo má kamna na dřevo, chce mít topeniště na co největší špalky, ale neuvědomí si, že velikost topeniště určuje výkon kamen. Výkon kamen musí být správně dimenzován na velikost místnosti, v níž jsou kamna umístěna,“ připomněl Kubát.

„Pokud se nevybere správný výkon kamen, dochází k tomu, že v místnosti je nesnesitelné horko a lidé kamna dusí v nízkém výkonu. Tím dochází k zadehtování topeniště a komína. Pokud nestačí uzavření regulace přívodu vzduchu pro snížení výkonu, zavřou i komínovou klapku,“ podotkl živnostník na další problematické místo.

„Lidé většinou neumějí komínové klapky používat. Používají je v režimu otevřeno a zavřeno. Nic mezi tím. Klapka má přitom sloužit pouze k omezení nadbytečného komínového tahu,“ řekl Kubát.

Problémem jsou i kamna, která mají dvoje dvířka. „Jakmile jsou jedna dvířka pro topeniště a druhá pro popelník, tak většina lidí otevře popelník, aby jim kamna lépe hořela a hřála, jenomže v tu chvíli jsou například z šestikilowattových kamen osmnáctikilowattová! Na toto nejsou kamna konstrukčně stavěna a během krátké doby se rozpadne topeniště nebo i celá kamna,“ varoval Kubát.

Jednoduchá údržba

„Proto zákazníkům doporučuji kamna a kotle na pelety. Moderní kamna si sama změří komínový tah, aktuální atmosférický tlak, teplotu spalin, průtok vzduchu a sama si vypočítají optimální dávku paliva pro dosažení nastavené pokojové teploty,“ nastínil Kubát parametry moderních kamen.

„Kamna a kotle se navíc zapalují zcela samy. Zákazník bude jen dosypávat z malých pytlů peletky a odebírat popel. Pokud zmáčkne jedno tlačítko pro zapnutí a vydrží nesáhnout na nic jiného, tak mu topení bude fungovat bez jakýchkoliv problémů,“ vyzdvihl přednosti peletkových kamen a kotlů podnikatel Kubát, který také provozuje internetové stránky www.e­ dilkamin-servis.cz.

Aleš Kubát prodává dva typy kamen, do obývacích prostor a do kotelen. „Interiérová kamna jsou určena pro umístění například do obývacího pokoje, mají sklokeramickou desku ve dvířkách topeniště, aby byly vidět plameny, a integrovaný zásobník pelet. Další variantou jsou klasické kotle do kotelen, které jsou zaizolované, mají větší zásobník a lze k nim připojit i externí zásobníky paliva. Potom chodíte opravdu třeba jen jednou týdně vysypávat popel,“ přiblížil Kubát.

Aleš Kubát vzkázal lidem, kteří plánují nákup krbových kamen jednu stěžejní záležitost: „Na všechno se ptejte, ale nikdy nikomu hned nevěřte. Teď možná mluvím proti sobě, ale je to tak. Při stavbě domů hlídejte projektanta i topenářskou firmu. Je třeba ptát se a ptát se a ptát se. Zeptejte se více odborníků a hlavně nestranných odborníků,“ uzavřel Aleš Kubát.