Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na informace o časech dojezdu si D1 počká

Vysočina – Až během roku se dočkají řidiči informací o dojezdových časech také z informačních tabulí na dálnici D1, která prochází Vysočinou. Už od pondělí 24. ledna poskytují tyto rozšířené informace tabule na dálnicích D2 a D5.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Informace týkající se dojezdových časů budou během roku uvádět i informační tabule na D1. Zatím je tato novinka v testovacím režimu na dálnicích D2 a D5.Foto: DENÍK/ Libor Plíhal

Pro odklad spuštění informací odhadů dojezdových dob na dálnici D1 je hned několik důvodů. „Na D2 a D5 systém těchto nově poskytovaných informací teprve ověřujeme v praxi. Dálnice D1, která je dopravně nejvíce zatížená, není pro takové ověřování nejvhodnější,“ poukázala na jeden z důvodů, proč se zatím na dálnici D1 s novinkou nedostalo, mluvčí ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková.

Tabule na D1 jsou již připraveny

Také druhý důvod by mohl být pro motoristickou veřejnost srozumitelný. „Hned s nástupem jara plánujeme právě na dálnici D1 celou řadu oprav a s nimi bude spojena řada dopravních omezení, uzavírek a přeložek. V této situaci by bylo poskytování údajů o dojezdových časech na informačních tabulích problematické,“ doplnila Vápeníková.

Technologie ovšem dokončena je, tabule na D1 jsou už teď na poskytování rozšířených informací v takzvaném klidovém režimu připraveny. „Jakmile skončí ověřování na dalších dálnicích a budou hotovy opravy, bude otázkou dvou tří dnů, abychom informace s odhadem dojezdových časů mohli zveřejňovat také na nejstarší a nejdůležitější dálnici,“ přislíbila mluvčí ŘSD.

Odhad dojezdové doby do vzdáleného cíle uvádí čas, za který by v dané chvíli bylo možno do tohoto cíle dojet. Dnes se tedy na proměnné tabuli na okraji Prahy řidič dozví odhad, za jak dlouho by v dané chvíli dojel po D5 na dálniční sjezd u Plzně. Až bude systém spuštěn také na D1, řidiči se třeba dozví, za jak dlouho budou z Prahy v Jihlavě. „Chceme s tímto typem informace postupně seznámit řidiče a na těchto dvou dálnicích jim poskytnout další službu, kterou nám moderní technologie umožňují,“ řekl ke smyslu novinky generální ředitel ŘSD Jiří Švorc.

Současně zdůraznil, že se jedná o údaj orientační. „Jde o propočet dojezdové doby. Není možné získávat přesný časový údaj, i když by si to řidiči nepochybně přáli. Odhad podle různých použitých modelů zohledňuje i vlivy nehod, částečných uzavírek nebo meteosituace,“ popsal podmínky, v nichž budou data vyhodnocována, ředitel Švorc. „Je třeba počítat s tím, že v průběhu cesty se tento čas může měnit, a to v závislosti na konkrétním vývoji dopravní situace,“ dodal.

Tabule s proměnnými informacemi se začaly na dálnici D1 instalovat v roce 2007. Doposud z nich mohli motoristé vyčíst údaje o sjízdnosti, uzavírkách či nehodách. Také po zveřejňování dojezdových časů budou mít výstražné a bezpečnostní informace o dění na dálnici přednost.

Autor: Jiří Jíra

28.1.2011
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení