Čerstvý domácí ovárek, jitrnice, jelita a další lahůdky si dopřává rok od roku méně labužníků.

Zabijačka byla ještě před pěti lety na venkově běžná. Před dvěma desetiletími se v některých vesnicích zabíjelo od října do března pomalu v každé chalupě.

Kdo si chce dnes pochutnat na vlastní zabijačce a vyškvařit vlastní sádlo, kupuje většinou vepřové půlky. Někde zvou řezníka, jinde práci obstará rodina od topení pod kotlem po pomocné práce jako na opravdové zabijačce.

Raději pohodlí

„U sousedů dřív chovali prasata a zabíjelo se pořád. Družstvo skončilo, není krmení a lidi prasata nechovají. Zabijačky skončily,“ připustil včera místostarosta Dvorců na Jihlavsku Otomír Klubal.

Jihlavský veterinář Jiří Šulc potvrdil, že pro většinu lidí je pohodlnější si koupit hotový výrobek, než se celý den pachtit kolem zabijačky. „Zabíjeli většinou dříve narození, kteří zvyk zdědili po rodičích a hlavně byli ochotni podstoupit celodenní práci a obrovský úklid. Mladší lidé už o porážku zájem nemají,“ shrnul Jiří Šulc.

Vladimír Sobotka z Rudolce na Žďársku s rodinou kupuje prase, které vykrmí ze 120 na 180 kilogramů. Na přelomu roku je dá na jatka a dostane naporcované maso. „Děláme jitrnice, jelita, tlačenku a trochu ovaru. Zákazníků na jatkách mají pořád dost,“ uvedl Vladimír Sobotka. Starosta honebního společenství ve Vyskytné Jaroslav Matoušek potvrdil, že zabijačky vymizely z Rančířova i okolí. „Ještě před desetiletím zabíjeli prase v každé chalupě, teď doma nikdo nechce špinavou práci ani vidět,“ připustil Jaroslav Matoušek.

Veterináři přitom stále řeší dodávku kontaminovaného vepřového masa z Německa. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna přes čtyři tuny závadného masa už snědli spotřebitelé ve Středočeském kraji a na Ústecku.

„Vidíte, že někdy se vyplácí vykrmit si doma zdravé prase,“ komentovala Věra Pospíšilová z Rovečného na Žďársku, kde ještě místní občas zvou řezníky na zabijačku.