Součástí celého souboru připravovaných protipovodňových opatření je systém, který bude SMS zprávami upozorňovat na překročení limitních hodnot na měrných místech. „Devět obcí v regionu bude vybaveno veřejným rozhlasem a sirénami,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Projekt za jednadvacet milionů korun se týká města Jihlava a také více než dvou desítek obcí v jeho rozšířené působnosti. Díky evropské dotaci se začne uskutečňovat během letoška.

Data z přístrojů se dostanou k lidem

Do konce příštího roku vznikne v tomto regionu síť hladinoměrů a srážkoměrů, jimiž budou monitorovány hladiny toků a srážky na vybraných místech. Varovné textové zprávy budou rozesílány určitému okruhu účastníků. Součástí projektu je také aktualizace a digitalizace povodňových plánů obcí.

Do projektu se zapojil i městys Kamenice na Jihlavsku. Letos v červnu to budou dva roky, kdy tam voda z přívalových dešťů zatopila místní komunikace i několik sklepů.

Vedení městyse nyní připravuje také vlastní projekt na stavbu protipovodňového poldru u problematického přítoku potoka Kamenička. „Je tam velký spád. Když se voda zvedne, mají to lidé ve dvorech a ve sklepích,“ přiblížila situaci starostka Eva Jelenová.

Na projekty zaměřené na digitalizaci povodňových plánů a na vybudování varovného systému dostala koncem minulého roku příslib evropské dotace také další dvě města na Vysočině.

Ledeč nad Sázavou uspěla v operačním programu Životní prostředí s projektem asi za pět milionů korun, Golčův Jeníkov, ležící též na Havlíčkobrodsku, díky dotaci provede protipovodňová opatření za více než dva a půl milionu korun.