Jako první v republice bude mít jihlavská nemocnice unikátní lůžkové oddělení, které poskytne zázemí umírajícím pacientům.

Takzvaná paliativní péče by měla být v provozu od března.

„Paliativní péče je moderní, celosvětově rychle se rozvíjející typ péče o nevyléčitelně nemocné. Zabývá se zmírňováním utrpení a důstojným umíráním. Tato péče byla doposud poskytována ve specializovaných zařízeních, a sice v kamenných hospicech,“ vyjádřila se mluvčí Nemocnice Jihlava Veronika Novotná.

Režim oddělení bude zcela jiný

Pacienty budou moci na pokojích samozřejmě navštěvovat jejich nejbližší. U moderních lůžek proto nebudou chybět křesla pro návštěvy.

„Veškerá péče se bude řídit přáním pacienta. Proto i režim zde bude zcela jiný než na ostatních odděleních. Pamatuje se také na pacientovy příbuzné,“ popsala primářka oddělení dlouhodobě nemocných jihlavské nemocnice Eva Balnerová.

Oddělení paliativní péče se bude nacházet v prvním patře léčebny dlouhodobě nemocných. V současné době po místnostech pobíhají zatím pouze sestřičky a dělníci. Pro pacienty bude k dispozici sedm dvoulůžkových pokojů se společným sociálním zázemím a jeden jednolůžkový pokoj.

„Pro pacienty bude na pokojích více místa, uprostřed bude dělicí stěna a závěs. Každý pacient bude mít polohovací lůžko s nočním a jídelním stolkem. Budovalo se také nové osvětlení. Na pokoji bude i televize,“ doplnila Balnerová.

Sestřičky nahradí blízkou rodinu

Součástí týmu bude i psycholog a duchovní. Pomáhat umírajícím pacientům bude sestřička Irena Šindlerová z Telče. Ta je na psychicky náročnou práci připravená.

„Budeme fungovat za ty, co u svých blízkých nemohou být a podržet je za ruku,“ řekla Šindlerová. Přiznává však, že práce na oddělení dlouhodobě nemocných dá člověku mnohdy zabrat. S umíráním některých pacientů se těžko vyrovnává.

„Někteří lidé vás chytnou za srdce a ten odchod je pak hodně těžký. Zůstanou vám prostě v paměti. Někdy i ta slza uteče,“ popsala svou práci sestřička.

Paliativní péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

„Až se nám podaří lůžka nasmlouvat s pojišťovnami, stane se jihlavská nemocnice místem, kde budou moci těžce nemocní důstojně dožít svůj život s možností doprovodu rodinného příslušníka či osoby blízké,“ vyjádřil se k paliativní péči ředitel nemocnice Lukáš Velev.