Mario Votruba ze Štoků na Havlíčkobrodsku se šest měsíců snažil získat odškodné za poničené auto na krajské silnici. Nedočkal se.

„Vjel jsem do obrovské díry a zničil obě kola na pravé straně auta. Škoda byla dvacet tisíc korun,“ popisuje událost Mario Votruba.

Na místo zavolal policisty, kteří nehodu zadokumentovali, ale do protokolu mu napsali spoluvinu. „Chtěl jsem po nich vysvětlení, ale nebyli moc ochotní a nakonec mi řekli, že se moje záznamy ztratily z počítače,“ popisuje snahu získat odškodné. Nerovnosti na silnici mezi Vilémovem a Golčovým Jeníkovem, kde si auto poničil, sice silničáři označili, ale podle názoru Maria Votruby i jeho právníka nedostatečně. „Bylo tam tolik děr, že jsem se jim sotva vyhnul. Těm nevětším jsem neunikl, protože v protisměru jelo auto,“ dodal poškozený řidič.

Stejně jako on ale dopadly v loňském roce další desítky řidičů. „Ročně evidujeme zhruba dvacítku podnětů k odškodnění. O kompenzaci ve většině úspěšných podmětů rozhoduje soud. Kladně je vyřízeno tímto způsobem do deseti procent případů,“ informuje mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Kraj, který je vlastníkem silnici II. a III. třídy, je na tyto případy pojištěn.

V loňském roce ale uspělo s žádostí o odškodné za poničená auta na silnicích v majetku kraje dvanáct řidičů. „Pojišťovna jim vyplatila přes šest tisíc korun,“ upřesnila Jitka Svatošová.

Jsou ale i řidiči, kteří se snaží získat peníze podvodem a tutéž nehodu nárokují několikrát. Soudit se o náhradu škody je přitom zdlouhavý úřednický proces. Škodu musí poškozený řidič doložit zápisem od policie, pořídit fotodokumentaci a v potaz je nutné také vzít označení silnice nebo styl jízdy řidiče. Důležité je vymáhat škodu po správném vlastníkovi silnice.

Pokud si člověk poničí auto například ve městě, musí se obrátit na příslušný magistrát. Například v Jihlavě řešili loni pouze jednu událost.

„Nestalo se to ale na výtluku, vozidlo se částečně propadlo v místě, kde se opravovala kanalizace. Dotyčný náhradu škody dostal od pojišťovny,“ informuje mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Silnice I. třídy pak vlastní ředitelství silnic a dálnic. V celé republice musel úřad odškodnit z pojistky osmapadesát řidičů a vyplatit jim přes půl milionu korun.

Na Vysočině ŘSD odškodnilo z patnácti žádostí pouze jednu a poškozený dostal 2 500 korun.