Klienti, kteří se zadlužili během vánočního utrácení, jihlavskou občanskou poradnu v průběhu prvního lednového týdne zatím neokupovali.

„Největší nápor klientů s dluhy očekáváme spíše v jarních měsících,“ potvrdila ředitelka jihlavské občanské poradny Alena Slavingerová.

Slavingerová přesto varuje před dalším neuváženým zadlužováním u pochybných společností, kterých v současnosti neustále přibývá. I když pro lehkomyslné vyznavače života na dluh má i dobrou zprávu. „Od prvního ledna nám možná usnadní práci nový zákon o spotřebitelském úvěru, ve kterém jsou obsažena ustanovení, která se zdají být ve prospěch spotřebitele. To ovšem platí jen za určitých podmínek,“ uvedla Slavingerová. Jestli se nový zákon osvědčí, ukáže podle ní až praxe.

Do dluhové spirály se může dostat každý. Někdy k zadlužení pomůže nezodpovědnost druhých, jako se to stalo i osmadvacetileté Lucii z Jihlavy, s jejíž situací se odborníci v občanských poradnách setkávají stále častěji. „Začala jsem chodit s přítelem, který si nabral několik půjček od různých finančních společností. Že je zadlužený, nespolehlivý a nedokáže si udržet práci, jsem zjišťovala až postupem času,“ nastínila problémy s cizími dluhy Lucie, která si nepřála zveřejnit celé jméno.

Některé půjčky si nakonec nechala napsat na sebe. „Za přítele jsem za čtyři roky, co jsme spolu chodili, zaplatila asi čtvrt milionu korun. Teprve v listopadu jsem vše splatila a docela se mi ulevilo,“ dodala Lucie s tím, že kromě úvěru na bydlení by si už žádnou jinou půjčku nevzala.

Na Jihlavsku se nakupování vánočních dárků na dluh lidé nebáli. „V prosinci tam využilo našich služeb necelých tisíc zákazníků, o pět procent více než v roce 2009, kdy byli lidé kvůli ekonomické krizi velmi opatrní a nechtěli za vánoční dárky vydávat zbytečně moc peněz,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Provident Ondřej Holoubek.

Lidé často neví, co podepisují

Tak jako stoupají počty lidí, kteří se zadluží, stoupá i počet klientů občanských poraden. „Počet klientů v roce 2009 byl 452, v roce 2010 jich určitě bylo víc. Přesná čísla budeme znát v průběhu tohoto týdne,“ informovala Alena Slavingerová.

Odborníci na dluhovou problematiku mají několik základních rad, jak se vyhnout dluhové pasti. Lidé by si hlavně měli dobře rozmyslet, jestli některé věci opravdu nutně potřebují.

Pokud se pro půjčku rozhodnou, měli by si všechny materiály a smlouvy dobře přečíst, podmínky poskytnutí úvěru si pořádně promyslet, neukvapovat se ve svých rozhodnutích a hned vše nepodepisovat.

Nerozumí-li spotřebitel informacím, které mu věřitel či zprostředkovatel předkládá, je cenné a užitečné poradit se s zkušenými odborníky.