V této částce ještě nejsou zahrnuty platy silničářů, uvedl ekonomický ředitel Krajské správy a údržby silnic Rudolf Karpíšek. Připomněl, že drahá byla údržba i počátkem loňska.

Za rok 2009 bylo kvůli zajištění sjízdnosti vozovek na Vysočině vydáno zhruba čtvrt miliardy Kč, uplynulý rok ještě nebyl účetně uzavřen. Kraji patří skoro 4600 kilometrů silnic.

Na zimní údržbu, běžnou letní údržbu a na provoz dostává Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) od kraje celkem zhruba půl miliardy korun ročně. Do rozpočtu se silničáři loni vešli. „Na každou zimu si musíme nechávat dostatečnou rezervu, abychom byli schopni ty neodkladné zásahy zajistit,“ uvedl Karpíšek. V minulém měsíci stála zimní údržba denně kolem milionu; v kalamitách i dva miliony Kč. Jsou to výdaje za sůl a drť, pohonné hmoty a platby za výpomoc jiných organizací, ale bez mezd silničářů.

V kraji budou tuto zimu dražší i opravy vozovek kvůli rychle přibývajícím výtlukům. Provizorní vysprávky děr studenou asfaltovou směsí stojí třikrát i čtyřikrát víc než v létě. Kvůli častému střídání velkých mrazů a oteplení se výtluky objevují na silnicích všech tříd po celém kraji. „Četnější jsou tam, kde je větší zatížení dopravou,“ upřesnil provozní náměstek KSÚS Oldřich Dušátko. Opravovat se zatím dalo jen pár dní, kdy venkovní teploty neklesly víc než pět stupňů pod nulu.

„Opravy v tomhle počasí nejsou nijak stabilní. Některé vydrží týden, čtrnáct dní, některé můžou vydržet měsíc,“ podotkl náměstek. Na silnici z Jihlavy ke Štokům, která je zároveň přivaděčem k dálnici, už byla stejná místa spravována asi čtyřikrát. Silničáři mají vytypované nejhorší úseky v každém okrese. Mezi ně patří třeba silnice I/23 u Třebíče. Výstražných značek upozorňujících řidiče na nerovnosti vozovky byla v kraji v posledních týdnech rozmístněna nejméně stovka.

Zimní údržba se prodražuje i v Jihlavě. Čištění přibližně 500 kilometrů silnic a chodníků v posledních dvou měsících loňska stálo na šest milionů korun, což je polovina ze sumy vyčleněné na celé období od listopadu do jara. Týden před Vánocemi se překážející haldy sněhu musely z centra města dokonce vyvážet. Sněhem bylo naloženo zhruba 120 vozidel Tatra, uvedl Martin Málek ze služeb města.