Stará paní sotva vyzdvihla těžkou převázanou krabici s adresami na balíkovou přepážku jihlavské hlavní pošty na Masarykově náměstí. Při placení nespokojeně komentovala:

„Posílám synovi pořád stejný balík prádla, a nikdy jsem neplatila stokorunu. Teď jsem musela dát stovku a tři koruny navrch,“ divila se žena. Nemohla se smířit s tím, že po Novém roce za balík do patnácti kil platila o dvanáct korun víc než loni.

Za některé služby České pošty si zákazníci musí od 1. ledna připlatit.

„Nejvíc zdražilo zasílání obyčejných i doporučených psaní i pohlednic přesahujících formát standardní dopisní obálky, posílání cenných balíků, ale i pronájem poštovních přihrádek a služby sdruženého inkasa,“ vyjmenovala včera mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Z dvanácti korun na čtrnáct se například zvýší cena za obyčejné psaní do 50 gramů větších rozměrů a z 30 korun podraží na 34 korun stejná zásilka poslaná doporučeně. Mluvčí Marta Selicharová doplnila: „Například za cenný balík od dvou do pěti kilo zaplatí odesilatel místo 58 korun 68 korun. Dál nejsou velké rozdíly, platba za zaslání balíku do patnácti kilogramů se zvýšila o dvanáct korun.“

Poštovna nezdražila

Poštovně Jihlava 50 v Komenského ulici se zdražení poštovních zásilek vyhnulo. „Bereme jen obyčejná a doporučená psaní. Cenná psaní a balíčky nepřijímáme, takže se nás zdražení netýká,“ potvrdila zaměstnankyně poštovny Zdeňka Schleisová. „Ceny jdou nahoru, mzdy dolů, jedině daňový poplatník zatím může někde něco poplatit. To ale brzy skončí,“ neodpustil si u přepážky důchodce Josef Barták.

Na patnáct korun podražila o tři koruny platba prostřednictvím platebního dokladu SIPO. „Každý normální člověk potvrdí, že denně nepodává desítky zásilek, a tak ho vyšší poštovné nemůže ohrozit. Zvlášť když ceny nestouply nijak dramaticky,“ shrnula Zdeňka Schleisová.

Poslední větší cenovou úpravu Česká pošta provedla k 1. lednu 2008. Mluvčí Marta Selicharová připustila, že Česká pošta vydržela přes nepřetržitý růst nákladů tři roky nezdražovat.