Sdělil to Martin Málek ze společnosti Služby města Jihlavy, která záchytku provozuje.

V předloňském roce naopak klientů po několika letech meziročně ubylo.

Nejvyšší naměřená hodnota alkoholu v krvi byla v minulém roce 5,7 promile. „Měla ji žena, která je také celkovou rekordmankou záchytné stanice,“ řekl Málek.

Výši hladiny alkoholu, která zprvu vzbuzovala pochybnosti, prokázalo několik zkoušek. Žena středního věku byla na záchytce podle dostupných informací poprvé. Na rozdíl od ní jeden z klientů se na jihlavskou záchytku dostal v posledních letech celkem jednašedesátkrát, a také je tak rekordmanem.

Rekordním měsícem byl vloni březen se 126 záchyty. To je měsíční rekord v celé historii záchytky, uvedl Málek.

Vloni v Jihlavě přibylo zachycených mužů i žen. Žen, které neměly alkohol pod kontrolou, bylo loni 130, v meziročním srovnání je to o dvě víc, oproti roku 2006 je to nárůst téměř na dvojnásobek.

Pro ženy jsou na stanici vyčleněny dvě místnosti z osmi, ostatní slouží mužům, kteří výrazně převládají. Nejmladšímu klientovi záchytné stanice loni bylo šestnáct let, nejstaršímu osmdesát.

Kromě Čechů se v Jihlavě občas starají také o Slováky, loni jich bylo čtyřiatřicet. Celkem se na jihlavskou záchytku dostalo šestasedmdesát cizinců.

Zkoušku dechovým přístrojem absolvovalo téměř jedenáct set lidí, ostatní jí nebyli schopni, nebo nespolupracovali. Podle pracovníků záchytné stanice se stále zvyšuje agresivita zachycených. V rámci svých možností se násilně projevuje až pětina z nich.

Krajskou protialkoholní záchytnou stanici provozují od roku 1999 Služby města Jihlavy. O klienty se stará pět zaměstnanců, služby na dohodu zajišťuje třináct lékařů.