Statistiky jihlavské protialkoholní záchytné stanice boří zažité mýty o nelichotivých dopadech bujarých vánočních a silvestrovských oslav a večírků na konci roku. Mezi lidmi se totiž mylně hovoří o tom, že v prosinci příbývají případy opilců, kteří stráví noc na záchytce.

To potvrdil i mluvčí provozovatele záchytky. „Naši stálou klientelu tvoří recidivisté, kteří se na záchytku vracejí opakovaně, pijí po celý rok. Na záchytce se v teple a zadarmo vyspí,“ přiblížil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Podle Málka statistiky hovoří jasně a na ročním období nebo na svátcích, jako jsou Velikonoce nebo Vánoce, nezáleží. Snad jen případy bezdomovců jsou důkazem toho, že v létě je mnohem jednodušší strávit noc venku. „Naše statistiky dokazují, že počet případů záchytů narůstá rok od roku. To znamená, že lidé pijí čím dál více, a hlavně se to týká žen. Více se podle našich statistik pije, když je úplněk,“ dodal Málek.

Může se stát, že se mezi známými firmami objeví na záchytce i někdo, komu se pití alkoholu projednou vymklo z ruky. „I takové případy se stávají, ale do celkových statistik nějak zvlášť nezasáhnou, určitě se ale nedá říct, že bychom na konci roku zaznamenali nějaký prudký nárůst,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Jihlava Stanislav Maštera.

Rekordmance naměřili 5,7 promile

Na jihlavské záchytce, která funguje pro celý kraj, průměrně mají tři až čtyři záchyty denně. Na stanici lze umístit až třináct osob.

Zadržený musí dosáhnout minimálně patnácti let, nižší věková kategorie se předává na dětské oddělení.

U většiny zadržených lidí je možné hodnotu alkoholu v krvi zjistit pomocí alkoholtesteru, ale stává se, že u některých osob není možné hodnoty změřit, protože nemohli, nebo nechtěli spolupracovat. Rekord jihlavské protialkoholní záchytné stanice stále drží žena, které naměřili 5,7 promile alkoholu v krvi.

Cena za nocleh na záchytné stanici je čtyři tisíce korun, cena platí i pro zadržené cizince. Pokud člověk hned nezaplatí, na místě převezme takzvané „Uznání dluhu“ a má čtrnáctidenní lhůtu na zaplacení. Případné dluhy vymáhají Služby města Jihlavy právní cestou.

Služby města Jihlavy provozují protialkoholní záchytnou stanici od konce roku 1999. Ročně má protialkoholní záchytná stanice okolo tisícovky záchytů.

Letos za první tři čtvrtletí tam evidovali devět set šedesát dva záchytů.