Studený vichr se prohání nad vypuštěným rybníkem a přestože svítí slunce, žádné teplo není. Již od osmi hodin ráno postává na hrázi rybníka Řeka hlouček zvědavců, zatímco parta rybářů lopatami čeří vodu a v řadě pomalu ženou ryby kupředu. Rybáři provádí zátah, nahánějí ryby do úzkého koridoru, kde už na dně loviště čeká připravená síť.

Pomocí mechanického keseru, jakéhosi síťového koše na malém jeřábu, je ryba dopravena na třídírnu postavené na kádišti. Pak už je to jen dřina. Tříděná ryba jde na váhu a poté se nakládá speciálních kádí na nákladních autech. O kapry je největší zájem, ti se nakládají nejprve na dodávku a odvážejí se pod hráz, kde už si zájemci mohou ryby koupit.

„Výlov se nám moc líbil,“ pochvalovala si mladá maminka s tříletou Aničkou. Ta se však styděla, a tak nechala mluvit za sebe maminku. „Dole pod hrází, kde prodávají ryby, je docela hezky, ale tady nahoře to hrozně fouká,“ postěžovala si na nepříjemný studený vichr. V igelitové tašce nese domů pěkného kapříka. Jeho osud je spečetěn. „Sníme ho ještě dnes v klasické úpravě, v trojobalu a usmaženého,“ usmála se Jitka Louvarová z nedalekého Ždírce nad Doubravou.

Rybáři pod hrází prodali asi dvacet metráků ryb, v drtivé většině tradičních kaprů.

Velkou atrakcí byl výlov Řeky hlavně pro děti. Semtam sice bylo slyšet remcání, že je zima, ale nakonec v nich převážila zvědavost.

Na výlovu se podílelo na třicet rybářů. Pracovali od rozednění až do čtyř hodin odpoledne. „Přesná čísla zatím nemám k dispozici, ale odhadem jsme z Řeky vylovili přibližně 17 tun ryb, z toho 90 procent činil kapr. Dále pak amur, tolstolobik, lín a štika,“ vypočítává úlovek šéf Rybářství Vysočiny Josef Nikl.
„Letošní počasí rybám nepřálo. K tomu se přidala velká voda a predátoři, takže jsme vylovili méně ryb než jsme plánovali,“ sdělil Nikl. „Počítali jsme, že kapři budou tříkiloví, ale kvůli těmto negativním vlivům byla letos průměrná váha kapra 2,7 kilogramu,“ uzavřel Josef Nikl.