Medaile je určena tomu, kdo se svou dlouhodobou prací zasadil o významný prospěch obyvatel Vysočiny. Skleněné medaile, které jsou druhým nejvyšším oceněním, získalo v pátek večer na slavnostním večeru v Horáckém divadle v Jihlavě dalších pět osobností.

Jsou jimi odbojář a bývalý člen pomocných technických praporů Zdeněk Geist, prezident pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek, hokejový trenér Stanislav Neveselý, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík a novinář Zdeněk Vyhlídal.

„Letos oceněné osobnosti utvářely dějiny a historii našeho regionu,“ uvedl při předávání hejtman Jiří Běhounek.

„A podstatnou měrou se podílejí na současnosti i budoucnosti Vysočiny,“ dodal. Skleněné medaile uděluje kraj Vysočina osobnostem, které jednorázovým činem, nebo dlouholetou prací přispěly k rozvoji kraje a prospěchu jeho obyvatel.

Dvě oceněné osobnosti jsou z Jihlavska, po jedné z Havlíčkobrodska, Třebíčska, Žďárska a Pelhřimovska. Vysočina uděluje od roku 2008 tři druhy medailí – dřevěnou, skleněnou a kamennou. Letos byly uděleny pouze skleněné a kamenné, do třetí kategorie nominace nebyla.

Kolekce krajských medailí z jeřábu ptačího, skla a mrákotínské žuly jsou zasazené do originální kazety. Medaile jsou nejvyšším oceněním, kterým kraj vyjadřuje uznání a respekt k významným osobnostem kraje. Během tří ročníků bylo uděleno 22 medailí.

(čtk)