VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bankovní politika brzdí trh s realitami

Vysočina – Stagnace, to v tom lepším případě, jinak celkový propad. Právě tak hodnotí situaci na současném realitním trhu Vysočiny realitní makléři.

7.10.2010
SDÍLEJ:

Realitní kancelář - ilustrační foto.Foto: Ondřej Dufek

A situace se podle nich, v horizontu jednoho nebo dvou nadcházejících let, nezmění.

„Na otázku, rozhýbe-li trh s realitami hospodářská recese, musím odpovědět ano i ne. Na straně jedné se na trh dostávají zajímavé nemovitosti. Podnikatelé jsou ve složité finanční situaci, nejsou schopni splácet úvěry, nemají prostředky na udržování objektů, popřípadě s podnikáním končí a nemovitosti k prodeji nabízejí. Zaznamenali jsme i případy, kdy své nemovitosti prodávali z důvodu aktuální finanční tísně,“ řekl havlíčkobrodský realitní makléř Milan Plodík.

Převis nabídky

„Na straně druhé jsou lidé, kteří by nemovitosti potřebovali a poptávku vytvářejí. Mladé rodiny hledají menší startovací byty, rodiny v produktivním věku zase rodinné domy. Tady je ale problém v tom, že většinou nedisponují potřebnými finančními prostředky a možnosti získání vhodného úvěru mají omezené. Banky jim nechtějí půjčovat, neboť právě tito lidé jsou často v zaměstnaneckých poměrech, a to na dobu určitou, což banky od poskytnutí úvěrů odrazuje. A připočteme-li k tomu nechuť lidí dlouhodobě se zadlužit, v obavě z budoucnosti, výsledkem je pak uvedená stagnace, nebo spíš pokles na trhu s realitami,“ vysvětlil Plodík.

Důkazem krize je podle jeho slov jednoznačný převis nabídky. Především pak u bytů v panelových domech. „Dřív se takový byt, bez ohledu na jeho velikost, neudržel v nabídce ani měsíc. Teď tam visí třeba půl roku nebo rok,“ ilustroval situaci Plodík a v této souvislosti uvedl, že ceny nemovitostí šly výrazně dolů.

Ještě před několika lety stál v Havlíčkově Brodě byt velikosti 1+1 asi 1,2 milionu korun. Dnes to je přibližně 750 tisíc. Byty o velikosti 1+2 jsou k mání za milion, 1+3 pak od 1,2 do 1,7 milionu korun. „A přitom nebyl ničím výjimečným prodej bytu 1+3 i za dva miliony,“ podotkl Plodík. Nestagnuje ale jen prodej bytů. Klesá i poptávka po pronájmech. „I to souvisí s hospodářskou krizí. Byly to totiž firmy, často zahraniční, které pro své manažery v Havlíčkově Brodě hledaly vhodné podnájmy. Tento proces se ale zcela zastavil,“ poznamenal Plodík a připomněl, že i ceny podnájmů jsou teď v Havlíčkově Brodě příznivé. Holé nájemné v bytě 1+1 se pohybuje v rozmezí od dvou do čtyř tisíc, v bytě 1+2 od tří do pěti tisíc, a v bytě 1+3 od čtyř do šesti tisíc korun. To se ale nevztahuje na pronájmy v rodinných domech, kde se tyto částky šplhají ke dvojnásobku.

Výjimkou potvrzující pravidlo jsou v tomto případě rodinné domy ve stáří do deseti let a v ceně do čtyř milionů korun. „V těchto případech se skutečně daří takové domy prodávat. Souvisí to ale se stávající situací na trhu s pozemky v Havlíčkově Brodě. Ty jsou tak drahé, že poptávka po nich je minimální. Proto lidé hledají hotové rodinné domy. Ušetří peníze, které by jinak museli dát na nákup pozemku,“ konstatoval Plodík a sdělil, že v porovnání s byty, pozemky, zemědělskými usedlostmi, nebo čerpacími stanicemi eviduje jeho realitní kancelář ještě poptávku po průmyslových, výrobních a obchodních objektech.

Heger: Opět se začne nakupovat

Oživením trhu s realitami, a to nejen na Vysočině, ale také v celé republice úzce souvisí s obchodní politikou bankovních domů. Přesvědčen je o tom Lukáš Heger, jednatel brněnské společnosti I. E. T. Reality.

„Trh se znovu oživí a začne se nakupovat. Problém vidím v bankovním sektoru. Nejsem si jist, zda banky zlepší přístupnost k úvěrům a obzvláště k úvěrům komerčním. Banky ztratily k podnikatelům důvěru z důvodu špatných zkušeností z 90 let, a to je, podle mého soudu, velká chyba. Tato nostalgická myšlenka této doby je stále pevně v bankách zakořeněna. Myslím si, že i slušný podnikatel může být dobrým klientem, stejně jako normální občan. Bankám utíká spoustu úžasných příležitostí pouze z důvodu zkostnatělého přístupu a interních pravidel,“ uvedl Heger.

Potřebovali milion korun

Na nedůvěru bank dlouhou dobu doplácela i Pavla Štěpánková ze Žďáru nad Sázavou.

„Na koupi bytu 3+1 ve starší bytové zástavbě v okresním městě jsme s manželem potřebali úvěr ve výši jednoho milionu korun. Jednali jsme dlouze o hypotéce s Komerční bankou a Českou spořitelnou. Manžel podniká a já jsem zaměstnaná. Mám ale pracovní smlouvu na dobu určitou. Konkrétně na dobu jednoho roku. Nepochodili jsme a peníze nám tyto banky nakonec nepůjčily. K potřebným penězům jsme se nakonec dostali díky úvěru, který nám poskytla Hypoteční banka,“ popsala svou nedávnou zkušenost Štěpánková.

Autor: Jaromír Kulhánek

7.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Směny - krátký a dlouhý týden (12hodinové směny), 5 týdnů dovolené, První kontakt telefonicky nebo emailem. Pracoviště: Měšťanský pivovar havlíčkův brod a.s. - restaurace na farských, žďár nad sázavou, Zahradní, č.p. 387, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Anna Fojtíková, +420 778 474 339.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 23 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ/KA - Nížkov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučen, manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, praxe výhodou , Pozice vhodná pro absolventy. , Závodní stravování, firemní zboží za zaměstnanecké ceny, příspěvek na stravu a dopravu. , V případě zájmu zasílejte strukturovaný životopis na email: vyroba@fritagro.cz nebo volejte na tel. číslo: 730 807 206.. Pracoviště: Fritagro nížkov, s.r.o., 592 12 Nížkov. Informace: Romana Kocourková, +420 730 807 206.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 23 000 Kč

Ostatní psychologové Psycholog/psycholožka - Velké Meziříčí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pozice:, - Požadavky na kvalifikaci podle zákona o pedagogických pracovnících platného od 1.1.2015., - Úvazek: 1,0, - Nástup: od 1.11.2018, - Platová třída: 12 (dle vzdělání a praxe), Osobnostní požadavky:, - Úcta ke svěřeným dětem, zájem o děti, respekt k jejich individualitě., - Odborná znalost vývojové etapy dospívání a problematicky osobností dítěte v ústavu., - Schopnost posoudit vlastní možnosti vzhledem k dítěti. , - Schopnost zaujmout svojí osobností., - Schopnost posoudit možnosti dítěte. , - Schopnost dobře porozumět problému., - Schopnost pracovat s konflikty a chybami., - Snaha o předcházení selhání dítěte., - Odpovědnost a samostatnost., - Schopnost samostatného úsudku a rozhodování v krizové situaci., - Umění vyjednávat., - Schopnost spolupráce v týmu., - Aktivita a kreativita, flexibilita., - Podíl na rozvoji celého zařízení., - Loajalita., - Vysoké pracovní nasazení. , - Dostatečná psychická odolnost vůči stresu a zvládání náročných situací s dětmi., - Zájem o další vzdělávání a sebevzdělávání, sledování novinek v oblasti školství. , Další požadavky:, - Schopnost řízení služebního auta., - Dostupnost v mimopracovní době., - Praxe, Benefity: možnost vzdělávání, příplatky na dopravu, po roce zvýšení osob.hodnocení, Žádosti s přiloženým životopisem zasílejte na email: hladikova@vuvm.cz , Info: Mgr. Martina Hladíková, tel: 731 494 151. Pracoviště: Výchovný ústav, základní škola, střední škola a středisko výchovné péče, velké meziříčí, k rakůvkám 1, K Rakůvkám, č.p. 916, 594 01 Velké Meziříčí. Informace: Martina Hladíková, +420 731 494 151.

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Specialista klinických studií. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce, › Zodpovídá za systém managementu klinických hodnocení , › Provádí klinická hodnocení a zajišťuje klinické zkoušky , › Komunikuje se stranami zaintersovanými do, klinických hodnocení, › Sbírá a vyhodnocuje data z klinických, pracovišť, , Požadujeme, › VŠ vzdělání medicína, farmacie, přírodní vědy, › Praxe v oblasti vývoje a výroby zdravotnických prostředků výhodou, › Znalosti a zkušenosti v oblasti, klinického hodnocení výhodou, › Vztah k exaktním vědám , › Aktivní znalost angličtiny slovem i písmem , › Aktivní řidič skupiny B, , Proč právě k nám?, › Možnost práce z domu až polovinu pracovní doby, › Zajištění trvalého odborného rozvoje , › Zajímavá práce v oblasti vývoje zdravotnických prostředků, , V případě zájmu o pozici pošlete životopis na pers@medin.cz nebo nás kontaktujte: 566 684 355.. Pracoviště: Medin a.s., Vlachovická, č.p. 619, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Magda Svobodová, +420 566 684 355.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas 1. kola MSFL mezi SFK Vrchovina a SK Uničov.

Třetí liga: Oba zástupce čeká daleká cesta

Sobotní fotbalové utkání Divize D mezi Starou Říší a Rosicemi.

Nedělní odpoledne nabídne dvě derby

OBRAZEM: Lesy ničí kůrovec, vytěžené dříví nikdo nechce

Vysočina – Kůrovcová kalamita se neustále stupňuje, od roku 2015 je rok co rok napadeného dřeva zhruba třikrát více. Letošek bude na Vysočině zřejmě vůbec nejkritičtější dosud.

Kraj školí mladé v první pomoci

Vysočina – Téměř každý školák a středoškolák v kraji dvakrát za svou školní docházku absolvuje kurz první pomoci. „Na zajištění profesionálního školení spolupracuje Kraj Vysočina se středními zdravotnickými školami, s krajskou záchrankou a oblastními spolky Českého červeného kříže,“ objasnil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Ve firmě, která rekonstruuje několik silnic na Vysočině, dalo mnoho lidí výpověď

Vysočina - Společnost Alpine Bau CZ se potýká s hromadnými výpověďmi ve svém středisku Brno. Tito zaměstnanci se podílejí na rekonstrukcích silnic na Vysočině. Hrozí, že se stavby zastaví? Mluvčí Alpine Bau CZ Zuzana Krajčiová se snaží situaci uklidnit. „Jsme připraveni řádně a včas dostát všem svým smluvním závazkům, které vyplývají ze smluv o dílo uzavřených s investory, tedy i s Krajem Vysočina a s Krajskou správou a údržbou silnic Vysočiny,“ sdělila Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT