Chce být politikem na plný úvazek, ale jako zastupitel sto procent pozornosti problémům města nevěnuje. Lídr ČSSD Rudolf Chloupek si na úterním jednání zastupitelstva krátil dlouhou chvíli hraním karet na počítači sloužícím k výkonu funkce zastupitele.

Právě se projednával možný odkup areálu firmy Modeta Style pro účely rozšíření jihlavské zoologické zahrady, když zastupitel přešel od vážného tématu ke hraní pasiánsu. Bylo zhruba půl hodiny od dvacetiminutové přestávky. „Téma mě zajímalo, jenže v té době, kdy se o Modetě jednalo, šly argumenty pořád dokola. Hrál jsem v době, kdy se zastupitelé opakovali. Vím, co říkali, nic nového v té chvíli nepadalo,“ hájil se kandidát na primátora Chloupek, v současnosti ředitel jedné z jihlavských základních škol.

Chloupek si zábavou krátil čas, přestože si musel být vědom, že žurnalisté či veřejnost sedící za jeho zády mohou na monitor počítače vidět, aniž by šlo z jejich strany o zvídavost překračující hranice slušnosti.

Každý neuvolněný radní, tedy i současný lídr ČSSD Chloupek, dostává za výkon své funkce 4 750 korun měsíčně. Notebooky, které jsou zastupitelům k dispozici, mají sloužit výhradně k výkonu funkce. „Přístroje jsou propůjčovány pro přípravu na jednání zastupitelstev či jednání rady, pro komunikaci s úřadem a podobně,“ přiblížil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Magistrát pravidelně monitoruje využívání počítačů přidělených zaměstnancům města. „Historicky i nyní se monitoring prováděl vždy na přístrojích užívaných pouze zaměstnanci města, nikoliv zastupiteli. Tento monitoring není v kompetenci ředitele úřadu,“ doplnil Tulis s tím, že případné zneužívání informační technologie se operativně řeší. „Postihem může být například odnětí pohyblivých složek mzdy, případně ukončení pracovního poměru,“ dodal mluvčí.

Chloupek se odvolával také na to, že není jediný, kdo se v době zasedání zastupitelstva naplno nevěnuje právě projednávanému tématu. „O tom, že si zastupitelé na internetu prohlížejí soukromé věci, také vím. Ale nepřijde mi, že by se z toho musela dělat nějaká aféra,“ domnívá se jeden z kandidátů na primátora.

Současný primátor Jaroslav Vymazal (ODS) na tuto situaci reagoval slovy, že každý zastupitel přistupuje k práci jiným způsobem. „Vím, že je to náročné, jednat šest hodin v kuse. Měli bychom si vzájemně naslouchat a problematiku řešit, hraním karet to ale asi nepůjde,“ okomentoval případ Vymazal.

Současně odmítl, že by během jednání nebyl dostatečný prostor pro důstojnou relaxaci. „První přestávku vyhlašuji zhruba po dvou hodinách, v úterý byla výjimečně až po třech. Snažím se dobu jednání mezi přestávkami udržet na maximálně třech hodinách,“ popsal praxi současný primátor, který jednání zastupitelstva řídí.