Řidičům zvyklým na diktát dopravních značek dělá jízda na rozlehlých parkovištích před obchodními centry problémy.

Jestliže je na parkovištích uplatňována přednost zprava, motoristé zmatkují a tápou. Nejinak je tomu i u hypermarketu Tesco v Brněnské ulici.

Přednost zprava, která na celém parkovišti je, dodržuje jen málokdo. Přesvědčili se o tom i reportéři Deníku. Za hodinu, kterou na parkovišti strávili, předpisy porušila více než polovina všech řidičů.

Nejčastěji se řidiči dopouštěli toho, že brali příjezdovou silnici podél budovy jako hlavní.

Pro jistotu stojí oba

Komická situace pak vznikla, když se potkal jeden řidič, který se přednosti zprava řídil a druhý, který ji naopak nerespektoval. V tu chvíli se zastavila obě auta a řidiči na sebe gestikulovali. Nakonec se ale vždy nějak dohodli. „Situace před Tescem bývá nepřehledná dost často. Nikdy nevím, jestli mi druhý řidič dá přednost, nebo ne. Musím být proto neustále ve střehu a spíš počítat s tím, že mi přednost nedá,“ řekl přímo na místě řidič stříbrné Octavie Josef Drábek.

„Na parkovišti bych proto jednoznačně uvítal nějaké výrazné cedule, které by na přednost zprava řidiče upozorňovaly. Na místě jsou sice dvě značky, ale to podle mne v žádném případě nestačí,“ doplnil Drábek.

Lepší dopravní značení by na parkovišti podle vyjádření mluvčí Jany Kroutilové přivítala i jihlavská policie. „Ano, bylo by to podle našeho mínění dobré,“ potvrdila Kroutilová.

O ničem takovém ale vedení hypermarketu zatím neuvažuje. „Dopravní značení mají v kompetenci příslušné správní orgány,“ řekla mluvčí obchodního řetězce Tesco Eva Karasová.

Hypermarket proto podle jejího vyjádření nemůže do dopravního značení nijak zasahovat. V případě, že značka není dostatečně viditelná, může pouze na tento fakt upozornit. „Značka je ale viditelná dobře,“ tvrdí Eva Karasová.